Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Adrenalin hormonu ile olağanüstü şeyler yapmak

0

Heyecan, korku veya savaş gibi durumla karşılaşan bir insan olağanüstü şeyler yapabilir mi? 100 metreyi 10 saniyede koşmak gibi, normalde kaldıramayacağı ağırlığı kaldırmak gibi. Bunun açıklaması nedir?

Etiketlendi:

Yorumlar

 • 0

  İnsanlar kas potansiyelinin sadece %30-40'nı kullanırlar. Adrenalin fazla yüklendiğinde inanılmaz olarak gördüğümüz şeyleri yapmaya başlıyor insan. Normal zamanlarda %100 kullanmamamızın sebebi ise enerji tasarrufu sağlamak. Ayrıca belli bir süreden sonra oksijen yetiştirmek fazla zorlaşabiliyor. Vücudun kendince bir zor durum önlemi yani.

  Kaslarda, eklemlerde ve tendonlarda reseptörler bulunuyor. Bu bahsettiğiniz mevzu kas iğciği, golgi tendon organı gibi reseptörlerle ilgili normal şartlarda bu reseptörler kas ve eklemi korumak için beyine bilgi verir ve böyle beyinden gönderilen sinirsel uyaranların sayısı azalarak yeterince kası uyaramadığından kasılma inhibe olur. Bu tarz hayati durumlarda beyin bize tölerans gösteriyor. Hatta normal şartlara göre daha fazla kas hücresini uyarıyor. Hayati durumlar hariç hiç bir zaman kaslar yüzde yüz performans gösteremez.

 • 0

  Bir belgeselde çocuğu arabanın altında kalan bir annenin, arabayı can havliyle kaldırdığından bahsedilmişti.

  Yine Almanya'da da olmuş benzeri olay. Tarih öğretmenim demişti ikinci dünya savaşında alman askerinin olduğu bir bölüm (hücre)ateşe verilmişti duvarlar demirden ve o askerler yanmamak için 30 cm ye yakin duvarı insan gücüyle delmişler.

 • 0

  Yaşanmış olay

  Arkadaşım lisedeyken birkaç gün okula gelmemişti. Sorduk, çok acayip bir şey anlattı. Şehirdışında okuyan kardeşleri de gelmiş, ailece güzel bir haftasonu geçirmişler ama pazar gecesi 5 kardeş sobalı bir odada uyurken zehirlenmişler.

  Bir kardeşi wc'ye gitmek için kalkıp odanın kapısını açarken yere düşmüş. Bir diğeri sese uyanmış ama kalkamamış annelerine seslenmiş. Oda yarıya kadar is içindeymiş.

  Baba uyanıp çocuklarını arabaya taşımış. Anne de zehir saçan sobayı kucaklayıp bahçeye atmış. Şu eski auer kömür sobalarından. Kış başlarken baba ve 3 kişi üst kata taşıyor, anne ise çocuklarını zehirlediği düşüncesiyle yalnız kucaklayıp indiriyor. Sonra bu ise sobaya atılan bir pilin neden olduğu ortaya çıksa da annenin o olağanüstü hareketi efsane oldu.

 • 0

  İnsan kaslarının da kemiklerinin de sanılanın aksine sabit bir dayanım limiti yoktur. Daimi ve sık aralıklarla çalışmayla bu üst limit tahmin edilenin çok daha üstüne taşınabilir. Burada bahsedilen beynin limit koyması, biraz sakatlanmalara karşı limit koymak ağırlıklı olarak da adrenalin seviyesinin nominal değerlerinde elde edeceği maksimum güç sebeplidir. Yangın anında ya da bir doğal afette iki kişiyi sırtlayıp kurtaran, Çanakkale Savaşı’nda 214 kg’lık mühimmatı topa tek başına yerleştiren Seyit Onbaşı gibi örnekler çoktur. İşte bu örneklerin de bu seviyelere çıkmasının sebebi o anki heyecan ya da yüksek seviye huşû duygusu sebebiyle adrenalin seviyelerinde pik yaratmalarıdır.
  Yıllarca boks yaparak bileklerini, eklem, kas ve kemiklerini disipline eden ve yoğunlaştıran birinin vuruş kuvveti, spor yapmayan bir insandan çok daha yüksektir. Ancak onda dahi normal bir uyku durgunluğu seviyesindeki vuruş kuvveti ile, antrenörünün yüzünü, trapezlerini, kollarını tokatlayarak bir nevi sporcuyu gaza getirerek, öfke ve kinini artırarak adrenalin seviyesinde oluşturduğu artışla normal seviyenin %20’ler gibi gayet ciddi oranda yüksek bir vuruş şiddeti yakalamalarını sağlamaları da bu yüzdendir.
  Bununla ilgili güzel bir belgesel var. Bulunca aşağıda paylaşacağım.
  Edit; Ahanda buldum bile.

  Videoda adamın ağlamasının sebebini merak ediyor olabilirsiniz. Adrenalini şiringa ile enjekte olarak aldığı için duygu patlaması yaşıyor. Adrenalin bu şekilde alındığında duygu patlaması yapar.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .