Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

UEFA'nın kulüplere dayattığı finansal fair play kriterleri

0
Mart 2017 düzenlendi
UEFA'nın kulüplere dayattığı finansal fair play kriterleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Serbest piyasa ülküsüyle bağdaşır mı? Yoksa kısıtlayıcı ve müdahaleci bir düzenleme anlayışının ürünü mü? Kulüpleri, kaynak bulma, harcama ve mali yapısını organize etme noktasında kurallar koymak mı gerekir, yoksa serbest bırakarak tercihlerinin olumlu ya da olumsuz neticelerine katlanmalarını sağlamak mı doğrudur?
Etiketlendi:

Yorumlar

 • 0
  UEFA diyor ki: şöyle şöyle kurallarım var. Uymazsan seni etkinliklerime almam, bence normal bir şey.
 • 0
  Fakat UEFA, Avrupa futbolu alanında tekel. Basketbolda durum tam tersi: FIBA ve ULEB diye iki ayrı birlik var ve bir kulüp ikisinden birinin turnuvalarına katılmayı seçebilir, yeri geldiğinde "çıkış" opsiyonunu kullanarak diğerine geçebilir. Futbolda ise UEFA tekelinden dolayı, Avrupa kupalarında yer almak için UEFA'nın şartlarına uymak zorundasın; bu da yetmiyor, UEFA bazen ulusal liglere de müdahale ederek takımların puanını siliyor. Yani "Avrupa kupalarına gitmemeyi göze alıyorum" deyip bildiğini okuyamıyorsun, elleri ulusal liglere de uzanıyor.
 • 0
  Burada Avrupa'daki kulüplerin şirketleşme oranlarının çok az olduğu gerçeğini atlamamak gerekiyor. Yani kulüplerin ekonomi ve finans yönetimleri, sıradan şirketlerde olduğu gibi işlemiyor. Başkanlar ve yönetimler, kulüpleri soktukları borç yükünden ve ekonomik kararlardan sorumlu olmuyor. Ekonomide liberalizmi savunurken şirket sahiplerinin kendi şirketleri ve kişisel çıkarları için en optimum kararı vermek isteyeceği ön kabulü ile hareket ediyoruz ama başkanlık dönemi bittikten sonra kulüple hiçbir ilişkisi kalmayacağını bilen biri popülist bir mali politika izleyerek kulübü ilerleyen yıllarda zor durumda bırakabilir.

  Şirketleşme oranının en yüksek olduğu lig İngiltere Ligi ve zaten orası da Finansal Fair Play'le ilgili olarak en az sorunlu lig çünkü kulüp sahipleri UEFA'nın bir yaptırım başlatmasına gerek olmadan "şirketleri" için denk mali politika izlemeye çalışıyorlar. M. City falan ceza almıştı ama o da futbol dışı kazançtan kaynak aktarımı dolayısıylaydı. Onun olup olamaması ayrı bir tartışma zaten.
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .