Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Özgüven gösteren beden dili hareketleri nelerdir?

0

Kendine güvenen bir insanın beden dili nasıl görünür?

Yorumlar

 • 0
  Mart 2017 düzenlendi

  1.) Gülümseme:Hangi durumda olursanız olun hafif tebessüm etmek ve işlerin kontrolünüz altında gittiğinden ve halinizden memnun olduğunuzu gösterir. Somurtkanlık, üzüntü gibi ifadeler özgüveni düşük gösterebilir.

  2.)Elleriniz görünsün: Ellerinizi cebinize koymayın, yada aşağıda tutmayın, ellerinizle konuşmaya katılın ve elleriniz görünsün. Konuşma sırasında elleri arkaya atmak özgüven eksiliğini gösterebilir.

  3.)Avuç içlerine dikkat: Avuç içleriniz konuşma sırasında açık olsun ve görünür olsun, bu senden bir şey saklamıyorum anlamına gelir, yani dolayısı ile senden bir şey saklamaya gerek duymuyorum çünkü kendime güvenim tam manasına gelir.

  4.)Büyük adımlar: Yürürken büyük ve yavaş adımlar atın, tabi bunu yaparken abartıp komik olmayın,abartmayın yani. Kısa ve fazla hızlı olan adımlar özgüven eksiliğini gösterebilir.

  5.)Oturuşa dikkat: Masada otururken masanın üstüne kapaklanmayın, yani masaya fazla yakın olup kendinizi masanın önüne atmayın. Masaya doğru kapaklanmak düşük özgüveni gösterir, masayı kendinize siper ediyormuş gibi görünürsünüz. Masa ile aranızda açık bir mesafe olmalı fakat bu mesafeyi abartmayın örneğin karşı taraf pantolonunuzu görecek kadar açık olmamalı. Ayrıca masada otururken iki elinizi birden masaya koymayın.

  6.)Gözlerinin içine bakın: İdeal gözlerinin içine bakma süresi bir konuşmanın 3/2'si olmalı. Konuşma sürecine karşı tarafın gözlerinin içine etkileyici olabilmeniz için en az 1/2 oranında bakmalısınız.
  Bunu yapmakta zorlanıyorsanız küçük bir hile vereyim.
  3-4 saniye gözüne baktıktan sonra 3-4 saniye burnuna 3-4 saniye dudaklarına şeklinde yer değiştirebilirsiniz. Karşınızdaki kişi bunu anlamayacak ve sürekli ona baktığınızı düşünecektir. Yani gözünüzü kaçırırken fazla uzaklara kaçırmayın, yere yada havaya bakmaktansa kişinin yüzündeki farklı bölgeler arasında dönüşüm yapın.

  7.)Baş ve omuzlar yukarı: Başınızı dik tutun ve omuzlarınızı da aynı şekilde yukarı çekin, hafif bir göğüs kabartması da yapabilirsiniz.

  8.)Sabit durun: Ayakta konuşurken ayaklarınız ileri geri oynamasın, bu stres belirtisi olarak algılanır.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .