Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Hayvanlarda ırkçılık var mı?

0

Hayvanlarda ırkçılık, çeteleşme gibi durumlar hakkında bu tarz araştırmalar var mı ? Ben bizim mahalledeki kedilerde çok görürdüm birleşip yan mahalleye giderlerdi ama bunun gibi derin araştırma lazım bana.

Etiketlendi:

Yorumlar

 • 0

  Kargalar (çok zekidirler, bilirsiniz) oluşturdukları grupla zavallı bir kediyi mahalleden sürene kadar uğraştılar gözümün önünde. Hayvan arkasına bakamadı bile. Mesele yuvadan düşen bir karga yavrusuymuş.

 • 0
  Mayıs 2017 düzenlendi

  1956 veya 1957 yılında güneye göç eden leyleklerin önünü Antalya toroslarında yaşayan kartallar kesmişti. Savaş gökyüzünde çok acımasızca devam ederken bütün ayrıntıları Ankara radyosundan heyecanla izlemektydik. Gökyüzünden patır patır leylek ölüleri Elmalı üzerine düşmekteydi. Sonunda yöre halkı silaklanıp leyleklerin tarafında savaşa katıldılar. Ancak bu şekilde kartallar dağlara çekilerek leyleklere yol vermişlerdi.

  Yine aynı yıllarda Hindistenda fillerle kaplanlar kapışmıştı. Yüzlerce Hayvan leşleri harp sahasında yıllarca sağlığı tehdit edercesine çürümüştü.

  Bu verdiğimiz örnekler ırkçılık değil türcülük oluyor.

  Türcü olmayan canlıda yoktur, örneğin bizim tavukları gözümüzü kırpmadan yememiz gibi.

  Hayvanlarda clan savaşları görülür, maymunlar, kurtlar gibi hayvanlarda.

 • 0

  Irkçılık tarzı sembolik düşünceleri ve siyasi tutumları olmaz, ama birlikte yaşamak için kendilerine benzeyen ve sağlıklı/güçlü olan bireyleri tercih edebilirler, eğer görsellikten bahsedeceksek. Eş seçimi ise, tamamen ayrımcılık üzerine kuruludur. Bazen güzel görünmek, bazen kas gücü, bazen statü belirleyicidir. Eğer dişiler ayrımcılık yapmazsa, türün sonu iyi olmayabilir. Bizdeki ırkçılığın zihinsel kısmı en azından, bu tür "tanıdık/tahmin edilebilir olmak" kriterlerini de içeriyor. İşin içine mal-mülk girince, daha kurumsallaşmış ayrımcılık elde ediyorsunuz.

 • 0

  Maymunlar hakkında bi belgesel vardı discovery channelda orda bi maymun topluluğu diğer toplulukları katledip yiyordu ve içlerinde hiyerarşi var.

 • 0

  İnsanın yaptığı pek çok şeyi hayvanlar zaten yapıyor. Kölelik mesela, veya sebepsiz şiddet, zevk için avlanmak öldürmek... Liste uzar gider ve o listenin içinde tecavüz de var.
  Ancak ırkçılığı dış görünüşü yüzünden dışlanmak olarak düşünüyorsanız evet yaparlar. Oysa ırkçılık kendi ırkının üstün olduğunu iddia etme ve buna bağlı eylemde bulunmadır. Belgesel yapımcıları arasında da bir korku var aslında. Hayvanlarla ilgili bu kadar iğrenç gerçeği gosterebilmek cesaret ister. Seyirci korku filmi mi izliyoruz yanılgısına düşebilir. Bu yüzden tvde belgesel izlerken penguene tecavüz eden fok balığını değil de etrafta yalpalayarak koşulturan minik sevimli yavruları izleriz. Seyircinin istediği de bu. Açık konuşayım bu hayvan pornosundan başka birşey değil.
  Evrendeki kaosu olağan haliyle yansıtan tek varlığın insan olmadığını ortaya koyan bir belgesele denk gelmedim henüz. Bu biraz nasıl derler... Balls istiyor.
  Biz de görmeyince duymayınca hayvanlar insanlar etrafta yokken el ele tutuşup halay çekiyo sanıyoruz.

 • 0

  Söz konusudur.
  Çünkü zaten ırkçılık primitif bir hayvan iç güdüsüdür. Farklılığı dışlama ve kendi gibi olanlarla huzur bulacağı beklentisi yaratan bir sanrıdır. Evrimsel süreçte de komün hayat açısından işe yaradığı da söylenebilir. Ancak hiç olmasaydı doğa çok daha çeşitli canlılarla bezeli de olabilirdi, komün yaşama geçemeyip bu kadar serpilmeye imkan da bulamayabilirdi. Bunlar da ihtimaller arasında tabii.

 • 0

  Hayvanlarda durum farklıdır bunun adına ırkçılık diyemeyiz hayvanlarda türler arası gözlem vardır , kendi türünden olmayana uzak ollmasının nedeni tanımlayamaması davranışlarını kestirememesi zarar verici mi güvenli mi diye ayırd edememesidir! ırkçılık renksel farklılıklar yoktur Türlerin doğal olarak farklı korkuları ve farklı savunma mekanizmaları var kendi öz güvenli bölgeleri dışardan tehdit edilirse kendi türlerine karşıda saldırgan olurlar siyah köpek beyaz köpeğe , siyam kedi beyaz kediye kara tavuk beyaz tavuğa ırkçılık yapmaz, hayvansal içgüdüler farklıdır birinin yemeğine diğeri müdahale ederse ikisi beyaz da olsa sorun çıkabilir sen siyahsın yiyemezsin diye bir olay yok. Hayvanlarda seçilim ırkçılık olarak lanse edilmemelidir.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .