Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Gerçekte koku yoktur

0

Gerçekte hiçbir şey'in kokusu veya tadı yoktur, bu doğrumu ?
hepsi beyinde oluşan bir yanılsamadır, algıdır
burnumuzdan içeri giren ufacık atomların kokmasını bekleyemeyiz bunlar beyinde elektirik sinyallerine dönüşür
ve ''koku'' algısı oluşur. Bunun hakkında düşünceleriniz neler doğruluğu hakkında
ben kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum.
'Gerçek olanda' hiçbir şey'in tadı ve kokusu yoktur havanın içinde yüzen maddenin zerrecikleri vardır.
kanısına varabiliriz.

Etiketlendi:

Yorumlar

 • 0

  Tüm duyular öyle ki. Hepsi duyulardan gelen sinyallerle beyinde oluşan elektrik sinyallerinin sonucu. Görme dediğimiz duyu ortamdaki elektromanyetik dalgaların bir kısmının gözde oluşturduğu elektriksel uyarımlardan oluşuyor. Duyma duyusu havadaki basınç dalgalarının kulaktaki sinir uçlarına ulaşmasıyla oluşuyor. Koku tat dediğimiz de dediğiniz gibi ortamdaki sinirlerimizde uyari oluşturan molekuller.

 • 0

  Tad, koku yoktur ifadesi abartılı olmuş. Düşuk pH'ı ekşi, yüksek pH'ı acı olarak algılarız. Sonuçta asidik veya bazik olması bir realitedir. Dilimizdeki bazi reseptorler de bu realiteyi algilayabilecek yetenektedir. Hakeza burundaki bazı reseptörler de binlerce molekülü ayırt etme yetenegine sahiptir. Gozdeji reseptorler elektromanyetik dalgalari, kulaktaki reseptörler ise ses dalgalarini ayırt etme kabiliyetine sahiptir.

  Evet, duyu organlari dedigimiz organlar dış dünyadaki belirli uyaranlarla sinir iletimi oluşturur, bu ileti beyne taşınır ve orada algıya dönüşur. Bu noktada gerceklik yok, sadece algı var demek anlamsiz. Çünkü bütün algilarımız nesnel gerçeklik tarafından oluşturulur. Ekşi tad varsa, ortamda H+iyonu var demektir. Kırmızi goruyorsan ortamda 700 nm em ışınım var demektir vs.

 • 0

  "Tat ve koku yoktur" deyip tat ve kokunun bilimsel açıklaması yapılmış, son derece anlamsız bir düşünce. Zaten bizim tat ve koku alma diye isimlendirdiğimiz şey o atomların beynimizde oluşturduğu sinyallerdir, dolayısıyla tat da vardır, koku da.

  "Ses diye bir şey yoktur, hiçbir cisim ses çıkarmaz. Aslında kulağımızın algıladığı titreşimler vardır." demek kadar anlamsız bu.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .