Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Zaman nedir?

0
Haziran 2017 düzenlendi

Zaman kavramına bakışlar

Aynı zamanda zaman= 4. Boyut... Bazı eski kaynaklarda zamanın spiral hareketinden bahsettiğini okumuştum...
Bunun yanında islam felsefesinde evrendeki her atomun yaratılışında oluşturduğu titreşimin ve hareketin zamanı oluşturduğundan bahsettiğini hatırlıyorum.

Bazı kaynaklarda zamanın illüzyon olduğunu, insan zihninin ürünü olduğu yazmıştır.
Zaten bu konuda zaman bağımsız mı yoksa bizim zihnimizin ürünü mü diye uzunca tartışılmış... Buna bi delil olarak uyku anındaki boşluklar verilmişti... Mesela insan uykusundan uyandığında en son gördüğü, yani uyanmadan hemen önceki en net hatırladığı rüyayı aslında uyanmadan 3-4 saat önce de görmüş olabileceğini söylüyordu bi araştırmada... Bu aradaki "boşluk" zamanın bizim zihnimiz tarafından oluşturulduğunu, olayların Neden-sonuç ilişkisi içinde zorunlu olarak ilerlemesi gerektiği olarak evrimleşen beynimizin bize dayattığı bir illüzyon olduğundan bahsediyorlardı.

Quantum'da ise en yalın haliyle bildiğimiz madde ışık hızına yaklaştıkça zaman akışı diğer varlıklara göre yavaşlar.

Etiketlendi:

Yorumlar

• 0

Zaman, termodinamiğin ikinci kanununun bir uzantısıdır. Evrende enerjinin birim alandaki yoğunluğu bu birim kuantum seviyesine inmedikçe her zaman azalır. Yani düzen sürekli azalır, entropi artar. Entropi azalamayacağı için de zaman sürekli tek yöne doğru hareket eder.

• 0

Zaman dediğimiz kavram, maddelerin yada bir cismin hareketine yüklenen anlamdır. Dolayısıyla evrende her şey hareket halindedir ve zaman, evrenin oluşumundan itibaren hep var olmuştur. Bu yüzden uzay değil de uzay-zaman kavramı hep kullanılır.

• 0

Zaman kavramını anlamak zor olsa da, belki de imkansız, atom seviyesinde incelemek ve anlamaya çalışmak en iyi yoldur.
    Entropi yani bir anlamda düzensizliğin sürekli artması zaman kavramını açıklayabilir. Yani evrende düzensizliğin artması zamanın kendisi.
    Yani en temel parçacıklar yani bildiğimiz fizik kanunları uyarınca başka parçacıklara ayrılamayan parçacıklar hariç her şey düzensizliğe, bozulmaya diğer bir deyişle ölüme gider.
    Protanlardan , herhangi bir atoma, yıldızlardan , galaksilere hepsi sürekli daha düzensiz bir hale doğru yol olmaktadır.
    Bu yolu zaman çizgisi olarak düşünebiliriz.

Peki zamanın göreceliği?
    İşte düzensizlik en başta atom seviyesinde başladığı için o seviyedeki düzensizliğe gitme eğilimini etkilemek, o atomların oluşturduğu yıldızların, insanların, maddelerin de zaman kavramını etkilemektedir.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .