Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Vücudumuzdaki atomlar kaç yaşında

0

Vücudumuzdaki atomlar kaç yaşında olabilir? DNA'mız hem anneden hem de babadan geliyor. Onların DNA'ları da hem anelerinden hem de babalarından geliyordu. Acaba DNA'mızda milyonlarca kuşak öncesinden gelen atomlar var mıdır? Eğer varsa, bu atomlarda bilgi saklı mıdır? Ve biz bu yaşlı atomların bilgisini ortaya koyabilirsek, nereden geldiğimizi evrenin ilk oluşumuna kadar adım adım çözümleyebilir miyiz?

Etiketlendi:

Yorumlar

  • 0

    Vücudumuzdaki hidrojen atomları ilk nükleosenteze kadar dayanıyor olabilir. Ki bu da big bang'den yaklaşık 3 dk sonra gerçekleşmiştir. Daha ağır elementler ise yıldız oluşumlarına ve süpernovalara dayanmaktadır. İlk yıldızlar ise big bang'den 200 milyon yıl sonra oluşmaya başlamıştır. Güneş sisteminin oluşumunu 4.6 milyar yıl önce gerçekleşmiş bir süpernovadan arta kalan gaz ve plazmanın sağladığı düşünülmektedir.
    Vücudumuzdaki atomların kaynağı bu olaylardır. Fakat bu atomlar sürekli olarak çevrediklerle değişmektedir. Çünkü bileşenler besinlerden gelen bileşiklerle yeniden sentezlenmekte ve eski bileşenlerin yerine yenileri geçmektedir. Dna replikasyonu sırasında da aynı şekilde öncelikle 2 kopyanın tek zincirleri ortamdaki farklı nükleotitler tarafından oluşturulmaktadır. Sonra gerçekleşen replikasyonlarda ise diğer zincirde farklı nükleotitlerle değiştirilmektedir. Ki bu sebeple mutasyonlar oluşabilmektedir. Bu nükleotitler ise besinlerden elde edilebilir veya kendi vücudumuz tarafından sentezlenebilmektedir.

    Sonuç olarak vücudumuzdaki Dna'da sürekli olarak yeni atomlarla sentezlenmektedir.

  • 0

    Evrende ki hidrojen atomlarının çoğunluğu büyük patlamadan hemen sonra oluşmuştur. Bu nedenle H atomlarının(çoğunluğunun) yaklaşık 14 milyar yaşında olduğunu söyleyebiliriz. Helyum da -kısmen- başlangıçta oluşmuştur. Diğer atomlar özellikle ağır olanlar yıldızlarda üretildiği ve bizim güneş sistemimizden önceki bir yıldızın parçalanması ile dağıldığı için onlarında en az 4-5 milyar yıl yaşında olduklarını söyleyebiliriz. Özetle vücudumuzda bulunun en geç atomlar ağır atomlar ama onlar bile 4 milyardan daha büyük bir yaşa sahipler. Çok küçük miktarlarının daha genç olabilme olasılıkları varsa bilgisi olan arkadaşlar bahsedebilir ancak bu olasılıklar istisnadır geneli etkilemez ve bozmaz.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .