Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Dayak ve eğitim

0
Ekim 2017 düzenlendi

35 yaş üstü hemen herkes anne babasından dayak yiyerek büyüdüler. Yine 35 yaş üstü herkes ilkokuldan liseye kadar öğretmenlerinden dayak yiyerek eğitim gördü. 15-20 yıl önceye kadar dayağı eğitim ve terbiye amacı ile kullanmayan hemen hemen hiçbir ebeveyn veya öğretmen yoktu. Şimdi soruyu soralım:
Artık çoğu çocuk annesinden babasından hiç dayak yemediği gibi, okulda öğretmenlerinden de hiçbir biçimde dayak yemiyor. Özellikle son 15-20 yıldır, anne baba ve öğretmenlerin çocukları dövmesi suç sayılıyor. Bu hızlı "eğitim ve terbiye" değişiminin dayak yiyerek büyümüş 35 yaş üstü nesildeki ile kıyaslandığında, dayak yemeden büyümüş nesil üzerinde nasıl bir olumlu etkisini görüyorsunuz?

Yorumlar

• 0

Ödül-ceza en ilkel yöntem. Sosyal gelişimini tamamlamış, empati yeteneğine sahip bir bireyin (ayna nöronlar) toplumsal etik ve ilkelere uyum sağlama ya da katkıda bulunma alışkanlığını yaparak yaşayarak kazanması ve bunu benimsemesi gerekir. Korktuğu için değil, gerçekten öyle düşündüğü için.

• 0

T.C. vatandaşlarının sosyoekonomik durumundan dolayı kızma ve dayakla cezalandırmayı destekliyorum. Zengin aileler, fakir aileler gibi davranmıyor. Fakir millet çocuğun eline veriyor telefonu, tableti; sokağa salıyor binaenaleyh çocuk şımarıyor. Ailelerin durumu bu iken "sıkı" tepkiler kesinlikle gösterilmeli.

• 0

Bir eğitimci ve bir anne olarak, dayağa karşıyım. Fakat her sınıfta, her oyun parkında kendini prenses/paşa olarak gören bu yeni neslin geleceğinden endişeleniyorum. İyi anne baba olmayı çocuğun kölesi olmak zannedenler türedi son yıllarda.

• 0

Yeni nesil şiddet korkusu olmadığı için kendini daha rahat ifade ediyor, tarz iyi de olabilir kötü de ama sonuçta ifade edebilme özgürlüğü büyük bir nimet.. Sadece ifade şeklinin usturuplu olması öğretilirse bence gayet güzel olur... Ben yeni nesli bizim zamanımızdan daha çok beğeniyorum tek eksik dediğim gibi iyi yönlendirmenin çok da başarılı yapılamaması.

• 0

Birakin insani, şiddet göstererek hiç bir canlıyı eğitemezsiniz. Her ne kdr şiddet uygulanan canlı egitiliyor gbi görünse de eğitimden çok adapte oluyordur. Tam adapte haline halk arasında " dayak arsızı " denir. Çanlinin şiddete alışması halinde, şiddetin etkisiz hale gelmesi durumu. Özetle şiddet bir eğitim aracı değil, bir saldırı korkutma aracıdır. 35 yaş üzeri yetişkinler çok fazla şiddetli egitime maruz kaldılar bunun sonucun da da kendi çocuklarına uç noktalarda özgürlükler ve imkanlar verip çocukların hayatta tecrübe etmeleri gereken çoğu duyguyu tecrübe etmemelerini sağladılar. Bkz. Emek,saygı,ahlak vs. bu kelimelerin anlamını 35 yaş üstü yetiskinlerin çocukları deneyimleyebilseydi eğer çok farklı noktalar da olabilirdik. Çocukları sanki dünya pırıl pırıl bir yermiş de, herkes her istediğini anında elde edebiliyormus gibi yetiştirmemek lazım. Tarih sınavına girecek çocuğa fizik öğretmek ile aynı şey. Çocuklara düzenin yanlışlığını değil, düzene nasıl adapte olacağını öğretmeye çalışıyoruz. Sonra da soruyoruz; Bu düzen ne zaman değişecek?
    - Düzen halinden memnun, düzülen ne zaman değişecek arkadaşlar?

• 0

Meslek lisesinde hala dayak var. Meslekte dayak olmazsa o öğrencilerin disipline girmesi imkansız. Çünkü okulun 4/3’ü ilköğretim sonrası bundan bir bok olmaz denilen tayfadan. Ne ders umurlarında, ne hocalar. Kimse kusura bakmasın İpi bir saldınmı bir nazik oldunmu okulda şamaroğlanına dönersin.

Ben meslek lisesi çıkışlıyım. Lise 2 de 1 sene boyunca tarih dersi işleyemediğimizi bilirim. Ama bir de bölüm hocalarımız vardı, korkumuzdan köpek gibi dersi dinlerdik.

• 0

Teknolojinin gelişmesi bilgiye kolay ulaşılabilir olmak toplumu bu konuda pozitif değiştirdi. Bende eti senin kemiği benim denen nesildenim. Bizim zamanımızda bilgi otoriteydi. Öğretmenler ustalar abiler ablalar bu otoriteyi çok iyi kullandılar. Ben ustayım, ben öğretmenim, ben babayım, ben anneyim en iyisini ben bilirim zira benim hayat tecrübem çok mantığıyla kendi egolarının ve otoritelerinin sarsılmaması için şiddete başvurdular. Hiç birimiz itiraz edemezdik bilmişlik yapamazdık, bilmek imkanımız yoktu zira kimdik ki biz? Oysa yeni nesil bilgiye çok hızlı ulaşıyor, teknolojik gelişmelere hızlı adapte oluyor. Merak ettiğine saniyeler içinde ulaşıyor. Artık bilmek ustalık zaman yaşanmışlık gerektirmediği için otorite kırıldı. Aslında yeni nesiller bu konuda çok şanslı. Öz güvenleri yüksek zira eski nesile oranla daha bilgili ve zekiler. Şimdiki eski yeni arasında savaş, disiplin/rahatlık ve tembellik/çalışkanlık arasındaki nüanslardan kaynaklanıyor.
    Sebep ne olursa olsun dayakla hakaretle insanı sindirir özgüvenini zedeler benliğine zarar verirsiniz.
    O yüzden yeni nesilin kendinin farkında olması ve istediğini bilmesi kendi kararlarını vermesine hayranım.
    Eğitim adı üstünde eğitmektir. Eziyet etmek değil.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .