Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Karıştırılan kelimeler

0
Kasım 2017 düzenlendi

Merhaba arkadaşlar, toplumda birtakım kelimelerin karıştırıldığını, sürekli olarak inadına inadına yanlış kullandığını, bazılarının gereksiz yere uydurulduğunu görüyorum, bilgi sunarken kaynak belirtirseniz sevinirim
Öncelikle ben daha çok bilgi kaynağına ulaşabilmek, daha çok bilgi kaynağından istifade edebilmek için iyi düzeyde İngilizce biliyorum, ve hâlâ iyileştiriyorum.

Doğru ve Gerçek arasındaki fark nedir

Mutlak Doğru, Mutlak Gerçek nedir? günlük hayatta ikisi aynı anlamda kullanılıyor, fakat Felsefe’de aynı anlamda kullanılmadıklarını biliyorum ve bunun için puanınız kırılabilir.

Fütürizm veya Fütüristik kelimelerini neden kullanıyorsunuz.

neden kullanılıyor? Türkçe’de öyle kelimeler yok ! Gelecekçilik ve Gelecekçi var, İnsanlar Türkçe konuşurken neyi referans alıyorlar ?? ben TDK’nın sanal Güncel Türkçe Sözlük ve Büyük Türkçe Sözlük’ünü referans alıyorum, orada olmayan kelimeleri kullanmaya hakkınız var mı ?? veya madem bir şekilde kullanıma girmiş neden sözlüklerden birine eklenmiyor ??

İnternasyonal ve Uluslararası.

Türkçedeki kelime Uluslar ve Arası sözcüklerinin bileşiminden oluşuyor ve anlamını çıkarmak hayli kolay ! Peki madem Türkçe’de böyle bir sözcük var İnternasyonal neden ?? ki öyle garip ki durum bazıları İnternasyonel diyor bazıları Enternasyonal diyor bazıları Enternasyonel diyor, bunlardan sadece bir tanesi tdk’nın lügatında mevcut. Sözlükte olmayan kelimeleri neden kullanırki insanlar, niye kullanıyorsunuz ??

Güç ve Kuvvet ayrımı.

günlük hayatta neredeyse herkes aynı anlamda kullanıyor, ama değiller ??? Fizik’ten çok iyi bildiğiniz gibi Kuvvet ve Güç kavramları veya terimleri farklıdır bu yüzden puanınız kırılır veya puan verilmeyebilir sınavlarda. Madem bu kelimeler Fizik biliminden türemiş, günlük hayatta insanların bu kelimeleri birbiri yerine kullanmaya hakkı var mıdır ??
Örnekler bir hayli çoğaltılabilir, sizin bildiğiniz varsa yorumlarda belirtin

Peki sadede gelelim,

TDK niye kuruldu?

süs olsun diye mi kuruldu, bir yerde milliyetçi bir kurum dursun da bahsi geçince böbürleniriz diye mi kuruldu ?? yani TDK niye var ve önemi nedir ?? Toplum içinde dilimiz sürçtüğünde küçük duruma düşüyoruz, bazen alay konusu oluyoruz, peki aynı toplum neden pervasızca dilin canına okuyor ??? Türkçe konuşurken neyi referans alıyorsunuz, veya referans almayanlara soruyorum eğer herkes istediği gibi konuşsaydı kaos olmaz mıydı ???

Etiketlendi:
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .