Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Tuvaletten eden utanılır?

0

Boşaltım sisteminin doğal bir sonucu olarak hepimiz bunu yapıyor olmamıza rağmen büyük tuvaletimizi yaparken neden çekiniriz? Özellikle umumi tuvaletlerde veya arkadaş evinde vb. sifon çekmenin, öksürüp sesi kapatmaya çalışmanın, konuyla hiç alakamız yokmuş gibi davranmamızın sebebi nedir? (Ben yapmıyorum bizim bir arkadaş yapıyormuş)

Etiketlendi:

Yorumlar

• 0

Batı idealizmi... Batı kültürleri insanı doğadan ayrı, kutsal ve ayrıcalıklı bir valık olarak resmeder. O nedenle doğal dürtüleri yok sayar veya ayıplarız (cinsellik, boşaltım). Statünüz de buna bağlıdır. Doğu kültürlerinde en azından gaz çıkarmak ayıp sayılmaz ve mesela Hindistan'da ortalığa hacet gidermek yaygındır (kırsal kesimde tuvalet yaptırmak pahalı, yapılsa bile temizleyecek adam bulmak zor). Son İmparator filmindeki sahneyi hatırlarsını belki, veliahtın lazımlığı kullanımdan sonra inceleniyor, sağlıklı olup olmadığı kontrol ediliyor. Doğu kültürleri kendilerini doğadan ve doğal dürtülerden çok ayrı resmetmezler. Dinlerinde de bunu hissedersiniz. Tabii bu kasıntı durum ve dikey hiyerarşi, Batı'nın sanat ve bilimde daha hızlı ilerlemesine de yardım etmiş olabilir.

• 0

Gerçekte hayvanlar ile aramıza bir sınır çekmeye çalışıyoruz. Bize hayvan olduğumuza hatırlatan bütün verileri kamufle etmeye çalışıyoruz. Hatta romantizm temelde hayvanlar ile aramıza belirgin bir sınır çekmek için insanoğlu tarafından yaratıldı. Kürk kalıntısından kurtulmak için milyarlarca dolarlık epilasyon sektörü yarattık. Ter kokusundan kurtulmak için milyarlarca dolarlık parfümeri sektörü yarattık. Neden bu çaba? Hayvan olduğumuz gerçeğini kendimizden bile saklamak için.

Çifte kumruların yarattıkları hayal dünyasını, romantizmi baltalayan tek şey söyle deseniz, bahsettiğiniz doğal halleri örnek gösteririm.

Hayvan ölür toprağa karışır, ama insan öldüğünde cennete gider. Öyle ya eşref-i mahlukat hayvanlar gibi son bulamaz. Yeşil romantizm yani din bu üzden yaratıldı.

Hayvanlar dünyasında büyük balık küçüğü yutar, kıyasıya bir güç mücadelesi vardır hayvanların dünyasında. Ya insan bunu kabul edebilir mi? Kızıl romantizm güçlünün haklı olduğu hayvanlardan ayrılabilmek için yaratıldı.

Hayvanlar aleni ve mekanik bir şekilde üreme dürtülerini tatmin ederler. Ya insan hayvani dürtüleri bu şekilde kabul edebilir mi? Hayır bu dürtüyü izzeti nefsine yakışır hayvanlıktan uzak bir norma sokar. Eflatun romantizm yani aşk bu yüzden yaratılmıştır. Hayvan ile insan arasına bir sınır çekmek için.

Evrim Ağacı oluşumunun, evrimi teorisini insanlara benimsetmekteki karşılaştığı asıl zorluk da romantizmdir. Öyle ya insanlık kendini binlerce yıl hayvanlardan farklı kılmak için binbir zihinsel oyun yarattı, ama biz romantiklere o hayvanlarla kuzen olduklarını anlatmaya çalışıyoruz.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .