Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Suyun kaynama derecesi ve yükseklik

0

Suyun kaynama derecesinin rakıma göre değişmesi neden?
Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Etiketlendi:

Yorumlar

• 1

Ben bunu hep şöyle aklımda tutuyorum: Su buharlaşıp gaz olmaya ve uçmaya çalışıyor. Bir deniz gibi düşün. Ama dışarıda basınç var ve onu aşağıya doğru bastırıyor. Buhar olmasına izin vermiyor. Dışarıdaki basınç arttıkça, buhar olup uçmak zorlaşıyor. :)

Saçma gelebilir kulağa ama epey faydalı oluyor.

Mesela yükseklere çıktıkça, üzerinize binen atmosfer kalınlığı azalıyor (uzaya çıkınca sıfıra iniyor mesela). Dolayısıyla daha yükseklerde basınç az oluyor, üzerine binen atmosfer azaldığı için... Bu da, daha kolay buharlaşmak, daha kolay kaynamak demek. Çünkü sizin buharlaşmanızı engelleyen bir kuvvet yok (ya da varsa da daha zayıf).

• 0

Atmosfer basıncı yukarı çıktıkça gaz yoğunluğuna ve sıcaklığa bağlı olarak azalır.
    Herhangi bir sıvıya yapılan basınç arttıkça molekülleri birbirine daha da yakınlaşmaktadır. Yakınlaşan moleküllerin ayrılması da daha çok enerji gerektirecektir.Daha yükseğe çıktıkça azalan basınçla birlikte moleküller birbirinden uzaklaşacak ve onları birbirinden ayırmak için daha az enerji yeterli olacaktır. Bu sepeble kaynama noktası düşer.

• 0

Kardeşim şöyle düşünebilirsin sıvılar kaynama noktalarında buhar basıncı ile açık hava basıncı eşittir. Yani dışardan ne kadar baskı yapılırsa sıvının da ona göre daha çok enerjiye ihtiyacı olur. Yani z ekseninde deniz seviyesine yaklaştıkça kaynama noktaları artarken deniz seviyesinden uzaklaştıkça kaynama noktası düşer.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .