Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

testosteron ve zeka

0

Cinsiyet hormonlarının zeka gelişiminde etkisi var mıdır? Varsa mekanizma nasıl işliyor?

Etiketlendi:

Yorumlar

 • 0

  Ortalamada dikkate değer bir fark yok, ancak erkekler uçlarda daha fazla temsil edilirler. Yani, erkeklerde üstün zekalılarla idiotlar kadınlara göre daha fazladır (bkz. satranç büyük ustalarının %99 erkek olması). Erkeklerde zihinsel rahatsızlıkların da daha yaygın olması ve delilik-dahilik bağlantısı da bu şekilde açıklanabilir. İlgi alanlarının da doğum öncesi testosteron seviyesiyle değişebildiğine dair bulgular var. Tabii bunları bu şekilde dile getirmek biraz tehlikeli - bkz. Google'dan kovulan mühendis arkadaş.

  İlgi alanı da şöyle: Meslek seçiminde gelişmiş ülkelerde kadınların "geleneksel olarak kadın ağırlıklı" meslekleri (hemşirelik, öğretmenlik), ve yarı zamanlı çalışmayı, mühendislik vb. işlere tercih ettikleri, aile-iş dengesini gözettikleri görülüyor (bkz. Norwegian Paradox). Malezya, Türkiye gibi ülkelerde ise, kadınlar "erkek mesleklerine" ve kariyere daha fazla talep gösteriyorlar. Muhtemelen evliliğe alternatif bir statü sembolü olmasıyla ve erkek ağırlıklı işlerin daha fazla ücret ödemesiyle ilgili.

  İskoçya'da 1932'de yapılan bir taramanın sonuçları:

  http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.180.2251&rep=rep1&type=pdf


  Makalede meşhur bir grafik var. IQ seviyesinin cinsiyetlere dağılımını gösteriyor (Misal, IQ:100, erkek: %45, kadın: %55). Erkekler uçlarda daha ağırlıkta, kadınlar da ortalarda. Bu konuda önemli nokta, kadın ve erkek beyninin evrimsel olarak farklılaşmış olması. Muhalefet edenler "kadın beyni = erkek beyni" formülünden şaşmıyorler. Oysa kadınlar erkek partner tercih eder, erkekler de kadın partner. Kadın vücudu, erkek beynini etkileyecek şekilde şekillenmiş vs. Kadınlar kolay sosyalleşirler, bağlantılara önem verirler; erkekler sistemlerle, nesnelerle ve sembollerle iyi geçinirler. Bunca farklılık varken, zihinsel fonksiyonların aynı olması mümkün görünmüyor. İşyerindeki rekabet ortamı, erkek gibi davranmayı öne çıkarıyor. Karşılaştırmaları aile-ev-mahalle ortamında yapmak daha doğru olabilir. İki taraf da kariyer peşinde aileyi ihmal edince, IQ'dan daha vahim sıkıntılarımız doğuyor tabii

 • 0

  "Current Advances in Neuroscience" dergisinde bu konuda tek tük birkaç makale çıkmıştı. Makale yazarları Çinli olunca insan şüpheci yaklaşıyor tabi ama vardıkları sonuç kadınlarda beyindeki sinir ağı sayısının erkeklere göre ortalamada daha fazla olmasında östrojen ve prolaktin hormonlarının rol oynayabileceği olmuş. Kısacası zeka değil ama sinirsel gelişim üzerinde bir etkisi olabilir.

 • 0

  Satranç ustalarının testo oranı ölçülüyor ve kazanan tarafın hormonu daha fazla çıkıyor. fakat bu galibiyet sonrası zafer duygusundan kaynaklanıyor. sonucu etkileyen bir durum yok. fakat satranç için cinsiyetler arası çalışmalar var. erkek beyni satranca daha yatkın. labirentin içinden erkek ve kız çocukları bırakılıyor. erkek çocukları labirenti daha çabuk çözüyor. eğer labiretin içine geçtiği yeri tekrar tanıyabileceği küçük ayrıntılar bırakılırsa kız çocukların başarısı daha fazla oluyor. kaynak: polgar kardeşlerin satranç belgeseli.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .