Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Blockchain nedir

0

Çok fazla uzunca ve teknik detaya girmeden basitçe özetlemek gerekirse şöyle anlatayım:

Öncelikle blockchain ve bitcoin terimleri sürekli bir arada kullanılsa da aynı şeyler değildir. Blockchain dijital bir ortak hesap defteridir. Bitcoin bu hesap defteri üzerinde yürütülen işlemlerde kullanılan para birimlerinden bir tanesidir. Bunu söylememin nedeni bu iki terimin aynı şeylermiş gibi bazı yerlerde kullanıldığını gördüm.

Bunu geçtiğimize göre Blockchain’in sağladığı en büyük avantaj ortak tüm kullanıcılar tarafından görülebilen bu sayede de hem daha güvenli hem daha hızlı hem de daha az maliyetli bir ortak hesap defteri olmasıdır.

Basit şekilde A kişisine alıcı, B kişisine satıcı diyerek bu ikisi arasında bir ticaret işlemi gerçekleştirelim. Ödeme için klasik ticarette pek çok yol kullanılabilir nakit,çek,senet,kredi kartı,akreditif ödeme vs. Tüm bu işlemlerde kayıt iki taraf açısından özel olarak çift işlemle tutulur. Ortaya bütün bir tedarik zinciri elemanlarını kattığınızda (hammade sağlayıcı,üretici,perakendeci,alıcı vs. gibi) her bir ticari işlemde kayıtlar ayrı ayrı tutulacağından ve araya sürekli üçüncü bir regülatör gireceğinden hem daha uzun, hem daha maliyetli hem de bilgi tek tarafta kaldığı için daha az güvenli bir sistem doğuyor.

Şimdi blockchain dediğimiz sistemin avantajına gelirsek, blockchain adından anlaşılacağı gibi her bir bloğun yani ticari işlemin, zincirler halinde birbirine bağlanmasıdır.

Olayı daha da basite indirgemek için bir arabanın üretim sürecini düşünün ve bu süreçten satıcıya kadar geçen her bir birimi tekrar A,B,C,D,E diye harfelendirelim.

Şimdi yaratılan her bir blok ve işlem, tüm kullanıcılar tarafından görülebileceği ortak bir kayıt defteri düşünün. İlk işlem D ve E arasında gerçekleşsin, bunu izne bağlı olarak tüm kullanıcılar A,B,C’de görebilir aynı zamanda tüm kullanıcılar bir işlemin gerçekleşmesi için şartları belirleyebilir, ve işlemin meşru olup olmadığına karar verebilir. Sonuçta bu 5 birim de aynı bilgiye sahip olacaktır.

Her bir ticari işlemden sonra ayrı bir blok oluşacaktır, bu oluşan bloklar bir daha değiştirilemez, yapılan hata durumunda yeni bir blok yaratılması gerekir, bu da işlemin şeffaflığını korur, yani kısacası tüm işlemler bitene kadar zincirler halinde bloklar oluşmaya devam eder, araya blok sıkıştırılamaz.

Bu işlemlerde kullanılan ödemelerde bitcoin gibi kripto paralar kullanılır, son zamanlarda blockchain’in kullanımının yaygınlaşmasıyla bitcoin,ethereum gibi sanal paralar ciddi yükseliş yakaladılar ama ben hala daha ciddi spekülasyonla sağlandığını düşünüyorum bu yükselişin. Her neyse o ayrı bir tartışmanın konusu.

Blockchain’in dezavantajı diyebileceğimiz ne var derseniz, günümüzde maalesef ciddi biçimde kara para işlemleri için de yaygın halde kullanılması en büyük problemlerinden birisi.

Neyse avantajlarını kısaca maddeler halinde özetlersek:

1)Daha şeffaf herkes tarafından görülebilen işlemler olduğu için daha güvenli olması.

2)Aradaki üçüncü parti regülatörleri çıkarttığı için normal ticari işlemlerlerden daha az maliyetli olması.

3)Ortak hesap defteri tutulduğu için ayrı ayrı oluşan hesap defterlerinden çok daha kısa zamanda ticari işlemlerin gerçekleşmesi.

4)Siber saldılara karşı ve manipüle etmeye karşı herhangi bir merkezi kuruma bağlı olmadığından daha güvenli olması,

başlıca avantajları arasında sayılabilir.

Yorumlar

• 0

Kişi ve kurumlar arası sözleşmelerin 3. şahıslar olmaksızın yapılmasını kolaylaştırıyor. Ancak, bu aynı zamanda anlaşmazlık durumlarında ortada yetkili bir otorite olmamasına da neden oluyor. Yani bir anlamda vergi ve devletin sağladığı hizmetten aynı anda kurtuluyorsunuz. En azından benim anladığım bu. Tabii sözleşmenize "şu mahkemeler yetkilidir" diye yazabilirsiniz, ama sözleşmenin, yasal bir damga olmadan geçerliliği nedir, bilmiyorum. Muhtemelen problemler çıktıkça insanlar çözümler bulacaktır. Gene de bu konuda bilgisi olan varsa, duymak isterim.

• 0

Kusursuz bir takip edilemezlik veriyor. Etik açısından değerlendirilebilir çünkü mahremiyet sağlıyor. Ancak karşılığında terör oluşumlarının elini kolunu sallayarak destek edinmesine yol açıyor yan etki olarak.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .