Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

soy neden babadan geçer

0

Bir ailenin soyu sadece erkek çocuktan mı devam eder?
Soruyu sormamın nedeni benim ve bir çoğumuzun da çevresinde soyum devam etsin diye erkek çocuk isteyenlerin olması. Hatta aaaa adamın üç kızı var bir oğlu olmamış yazık diye dedikodu yapanlar vardır mutlaka.

Yorumlar

• 1

Öncelikli olarak gerek adli tıp gerek ise evrimsel biyolojide soy anne ve babadan eşit alınan kromozomlar ile takip edilebilmektedir. Anneden alınan kromozom annenin, babadan alınan kromozom babanın soyunu gösterir. Burada ayrıca bir nüans vardır ki mtDNA (mitokondriyal dna) (ayrıca bakınız endosimbiyotik kuram) sadece anneden gelmektedir. mitokondri kendi dna'sı mevcuttur. Bu dna'yı sadece anne verir ve bu dna'dan bireyin anne tarafının bütün soyu takip edilebilir(mtDNA aynı zamanda evrimin en büyük ispatlarındandır). Eğer buna maç skoru olarak bakarsak ki (ben şahsen yanlış bulurum) anne 2- baba 1'dir. Maçın galibi annedir.

• 0

genlerin çoğu anneden geçer. biyolojik olarak soy anne tarafı daha önemli. fakat soyun babadan geçmesinin düşüncesinin sosyolojik arka planı var. erkek soyunun genişlemesi yada daralması savaşları kazanıp kaybetmesi ile ilişkili. erkek neslini aktardıysa rekabetten başarı ile geçmiştir. ama kadın soyunu zaten her türlü aktaracaktı. ha düşman eline geçip aktarmış ha kendi kabilesi içinde.

• 0

Biyolojik olarak fark yok fakat Soyismi takıntısı nedeniyle maalesef erkek denir kültürümüzde benim iki evladım var 16 yaşında Oğlum 5 yaşında kızım Kız çocuğu başka kim ne derse desin.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .