Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Takıntı hastalığı

0
Kasım 2017 düzenlendi

Depresyon surecindeyim. Ilac tedavisi goruyorum. Son zamanlarda baya iyiydim. Ama ne kadar iyi durumda olursam olayim "takinti" olayini asamadim. Insanlara soylemeye utandigim "lan bunu mu takiyosun bu kadar?" diyecegini tahmin ettigim seyler hayatimi kitliyor. Surekli aklimda. Dusunmeden edemiyorum. Normal bi insanin biraz takacagi sey gunlerimi aliyor. Normal olmadiginin farkindayim ama engelleyemiyorum, dusunmeden edemiyorum. Ve beni eskisi gibi tekrar o agir surece sokuyor. Burdan baska nereye anlatsam anlayis gosterebileceklerini sanmiyorum. Su an gercekten ise yarayabilecek tavsiyeye ihtiyacim var. Yardimci olur musunuz?

Etiketlendi:

Yorumlar

• 1

psikiyatrik tedavi kombine bir süreçtir.. hiç bir ilaç tek başına basit kaygıyı, psikozu, obsesyonu vd. gidermez.. sadece hastayı (az da olsa) iletişim kuracak kadar doğru duygulanıma yöneltir.. yani bir tür zaman kazandırır..

anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla siz ilaçla beraber terapi süreci almadınız.. yani bu problemin üstüne tam gitmemişsiniz.. bir problemi böyle çözemezsiniz..

sizin şikayetçi olduğunuz takıntılar aslında başka sorunların sonuçta görülen, yüzeye çıkan görüntüleridir.. bu gün birini unutabilseniz bile yarın mutlaka onun yerine yenisini koyarsınız.. yani demem o ki, siz takıntılara takılmayın..   onu hazırlayan alttaki daha büyük bir tablo vardır.. o nedenle iyi bir psikiyatrist bulun ve terapi seanslarında size en uygun yöntemi saptamasına izin verin..

tekrar edeyim yani siz takıntılarınıza odaklanmayın.. onları ortaya çıkartan "kişilik tarlanızı" doktorunuzla birlikte tanımaya çalışın, toprağı, fideyi, ilacı iyi analiz edin ki ürün normalleşsin..

ve bir de adım adım ilerleyecek olmayı kabullenin.. bu kabul önemli .. çünkü bu tip durumlarda hepimiz bir mucize olsun ve akşam yatıp sabah kalkınca bu sorun hayatımızdan çıksın isteriz.. ama psikolojik süreçler böyle işlemiyor.. zaman içinde dünya algınız, sosyal yargılarınız vd.. sonuçta kişiliğiniz değiştikçe bu sorunun azaldığını ve yok olduğunu görebilirsiniz..

bu arada ben de diş hekimiyim.. ortodontik tedavi konusunda gerçekten hata yapmışsınız..   ama olsun hepimiz buna benzer şekilde her gün onlarca hata yapıyoruz.. burada "ben nasıl olur da hem bu yola girerim, hem de olumsuzluğu dile getiremem" sorgulamasına körü körüne odaklanmayın.. yani sonuç odağı yerine süreç odağına geçmeyi deneyin..

bu örnekten yola çıkıp klavye terapisi gibi algılamayın ama size tavsiyem; "ben değeri tiryakiliği" diye bir kitap var.. onu alın okuyun derim.. kitap illa size özel şeyler barındırıyor diye değil.. zaten herkesin okuması ve anlayıp ders alarak hayatına uygulaması gereken bir kitap.. geçmiş olsun..

• 0

Ekşi.de gormustum sanirim, gene obsesif komp. Olan birisi yazmisti. Hastaligi yenememis bi turlu, baska sehre okumaya gitmis. Bulundugum ortamdan kurtulmam gerekiyodu, orada iyilesemedim cunku gibi bisey demisti. Yeni gittigi yerde hastaligi hic yokmus gibi davranmis, insanlara kendini normal olarak gostermis ve ve oyle hastaligi yokmus gibi davrana davrana yendigini anlatiyodu. En sonunda hastaligi olmadigina kendi de inanmis ve duzelmis.

• 0
    Kasım 2017 düzenlendi

biz ne dersek diyelim sonuçta yine kendi acınla ve kendinle başbaşa kalacaksın. Kendini tanıyorsan seni neyin rahatlatacağını da az çok bilirsin. Seni tanıyan arkadaşlarından yardım iste. İnsan bazen kayışı koparabiliyor. Bu her insanda ara ara olabilecek şeyler. Bence kendine farklı ilgi alanları bul, yapmaktan en çok zevk aldığın, yada alacağını düşündüğün şeylerin listesini çıkar. İmkan dahilinde bunları gerçekleştirmeye çalış, kendini meşgul et. Böylece zihninde bir nebze olsun dağılır. Daha sonra bir çıkış planı hazırla. Ama gerçekçi olsun öyle afaki olmasın. Mekan değişikliği de mutlaka yap. Rahatlatır seni. Bitmek tükenmek sözcüklerini hayatından çıkar bu ne öyle son çırpınışlarını yaşayan bitik insan moduna girme. Bitik değilsin, bi tık ilerlemen lazım sadece. Hepsi bu.

• 0

Bu tip rahatsizliklarin sebebi belki size tuhaf gelebilir ama bagirsaktaki birtakim bakterilerin azligi veya coklugu ile ilgilir.oncelikle bunu duzeltmeni gerekiyor bunun icin hazır gıdalardan uzak durun.bol bol ev yogurdu tursusu kefiri tuketin.yogurdu gunluk sise sutu bilhassa sutcuden alarak yapin.fermente urunler yiyin.uzun vadeli bir istir ama iyilesmenize en az ilaclar kadar destek olacaktir.tip kaynaklari psikolojik rahatsizliklarin kaynaginin bagirsaklara bagli oldugunu ortaya koydu.ha bu arada unlu sekerli seyleri de tuketmeyin.gecmis olsun.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .