Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Hamilelikte psikoloji bebeği etkiler mi

0

Hamilelikte bebek annenin ruh halinden etkilenir mi? Çoğu psikolojik rahatsızlığın (depresyon, şizofreni, bipolar, anksiyete) ve geçmeyen bu rahatsızlıkların başlangıcı anne karnında olabilir mi? Mesela hamileliğinde sürekli kaygı, stres yaşamış birinin bebeğinde anksiyete olabilir mi? Bu konudaki araştırmalarınızı ve düşüncelerinizi almak istiyorum

Yorumlar

• 0

Psikolojik danışman olarak yazıyorum.
    1) Geçmeyen rahatsızlıklar demişsiniz. Neye dayanarak söylüyorsunuz. Meselâ depresyon, farmakoloji ve psikoterapi ile çok iyi derecede tedavi edilmektedir. Aynı şekilde bipolar bozukluk da tedavi edilebiliyor.
    Şizofreni de durum farkli; artık eskisinden daha iyi tedavi edilebiliyor ama yeterli değil tabi. Şizofreni riskini doğuran sebepler araştırılıyor ve önleyici ruh sağlığı çalışmaları yapılıyor..

2) Bebek, anne karnındayken annenin beslendiklerinden nasıl etkileniyorsa ruhsal durumundan da etkilenmektedir. Bu konuda bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Türkçe kaynak var mi bilimiyorum..
    3) Yazdığınız ve yazmadığınız psiklojik hastalıkların anne karnında başlaması diye birşey olamaz. En fazla genetik faktör vardır diyebiliriz ki vardır. Mesela anne tarafından bipolar bozukluğu olanların bipolar olma ihtimali olmayanlara göre yüksek. Bu genetik faktör çevresel ve yapısal faktörlerle etkileşime girer ve sonra bipolarlik var ya da yok deriz. Yani anne karnında başlaması söz konusu değildir. Yaşantılar ve kişilik özellikleri bunu belirler..

3) Hamilileginde stresörlere yoğun maruz kalan annenin (tüm canlılar); bebeğinde hem tıbbi hem de psiklojik rahatsızlıklar yaşanabilme riski yuksektir. Yalnız anneden/babadan gelebilecek bir stresor gen faktörü yoksa ve çocukta da yoksa bu etkiler uzun süreli olmaz..

• 0

Evet hemde çok etkilenir.Tabii bu hastalıkların oluşması için genetik temelinde olması lazım eğer genetik temelide varsa annenin aşırı stresi çocukta bu hastalıkların oluşma ihtimalini çok arttırır.Ancak annenin hiç stresli olmamasıda iyi bir şey değil çünkü zeka gelisimi için normal düzeyde stres faktörü gerekir.Yani annenin hamilelikte ılımlı bir strese sahip olması çocuğun zekasını önemli ölçüde geliştirir.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .