Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

sırt üstü uyumak ve kabus

0
KK
Aralık 2017 düzenlendi

Merhaba arkadaşlar. Internette aradigim bilgiye ulaşamadım ve bir sey sormak istiyorum. Sırtüstü yattığımda uykuya dalmakta zorlanıyor ve kabusumsu şeyler görüyorum.
Sırtüstü uyuduğum zamanların çoğunda uyku felci durumu oluşuyor. Uyku felcinin sebeplerini biliyorum, peki sırtüstü uyumakla kâbus görme arasında bir bağlantı olabilir mi?

Etiketlendi:

Yorumlar

• 0

Güzel bir soru. Henüz açıklaması kesin olarak yapılamadı. Bildiğim kadarıyla 2002'de bu konuda önemli bir çalışma yapıldı. Supin (sırt üstü) pozisyonda uyku felcinin yaygın olduğu ve uykunun orta/son kısımlarında, ilk kısımlara göre daha çok görüldüğü tespit edildi. Bu konu, REM uykusu sırasında yaşanan mikro apnelere (nefes darlıkları) ile bir ilişki kurulmuş. Uyku apnesinin halk arasında en yaygın tipi "horlama."

Muhtemelen bence, sırt üstü pozisyonda görüş açısı daha geniş olduğu için kaygı, stres ve düşünceler daha baskın oluyor. Düzensiz uyku saatleri ile birleşince de söz konusu olay gerçekleşiyor olabilir.

Araştırmanın Kaynağı:
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12028482

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .