Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

coriolis etkisi

0

Dünyanın ekvator bölgesinde kendi ekseni etrafındaki dönüş hızı saatte 1674 km. Ve bu hız da kutuplara gittikçe azalıyor. Ekvator bölgesinde yaşayan bir insan kutup noktasına ışınlansa, saatte 1674 km'lik dönüş hızına alıştığı için üzerinde herhangi bir etki yaratır mı bu durum ? Bir de ışınlanma yerine uçakla gitse ne gibi farklılıklar olur?

Etiketlendi:

Yorumlar

 • 0

  Sordugun sorunun tam cevabı coriolis etkisi.

  Isinlanma vs. sacmasapan secenekleri kafandan cikar; gercek hayatta olanlari inceleyelim. Ekvatorda, ne demistin 1674 km/saat hizin var. 20 derece dik bir dogrultu ile kuzeye ciktigini farzedelim. Saga dogru olan 1674 km/saat cizgisel hizin, atiyorum 1500 km/saat hiza dusecek. Otomobilde hizin azalirsa ne oluyordu? Ileri dogru bir kuvvetle itiliyormus hissediyordun. Ayni sekilde ekvatordan kuzeye gittikce, mevcut hizini korumak istermiscesine daha hizli donmek istersin. Dunyanin donusunden de daha hizli. Sonuc; ekvatordan kuzeye gitmeye calisan saga (doguya) savrulur.

  Ayni sekilde ekvatordan guneye gitmeye calisan da bu sefer sola (doguya) savrulur.

  Sub tropikal bolgeden ekvatora gelmeye calisanlar ise ayni mekanizma ile batiya (kuzeyde saga, ve guneyde sola yine) savrulacaklardir.

  Coriolus kuvvetini aciklamis olduk.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .