Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

polikistik over nedir

0

Kadınların doğası gereği regl neden belirli bir periyot içerisinde oluyor ? Ek olarak söyle sorularım da var efenim :

 • reglin gecikmesi durumunda (diyelim 3 ay) vücut fazla kanı ne yapıyor? Ve zararı var mıdır?

 • regl olmaya yakın insanı en çok etkileyen hormon hangisi ?

-ve aramızda doktor varsa 25 yaş için polikistik over hakkında kısa bilgi rica edebilir miyim ..

Etiketlendi:

Yorumlar

 • 0

  Merhabalar;

  Öncelikle Menstrüel periyottan bahsedeyim vücut belli bir grup yumurtayı alıp onları geliştirici hormanlar ile büyütmeye başlar. En sağlıklı olan yani büyütücü hormon reseptörü en fazla olan içerisindeki androjenleri (erkeklik hormonu benzeri hormonlar) östrojene (kadınlık hormonu olarak bilinen hormon) en fazla dönüştürme özelliğine sahip olandır. Büyür gelişir ve çatlayıp rahme gönderir. Geride kalan yumurtanın parçası rahmi gebeliğe hazırlamak için belli bir miktarda östrojen belli bir miktarda da progesteron salgılar. Rahim içi dokusu bun cevap vererek bebeğe uygun ortamı hazırlamak için gelişip büyür. bu süre zarfında bu büyüyen dokuyu beslemek için büyüyp gelişen damarların üzerindeki gevşek durma etkisi gebelik oluşmayınca azalan progesteron hormonunun da etkisi ile (geride kalan artık yumurtanın hormon salgılama ömrü 14 günür. Bu süre zarfında gebelik oluşup onun görevini plasenta ele almazsa vadesi dolacaktı) kalkar. Damarlar kasılır ve rahim içindeki kalınlaşmış doku oksijensiz kalır ve yıkıma uğrar bununla birlikte bir süre yeni oluşmuş damarlardan da kan kaybı olur.

  Yani adet döneminde atılan kan kirli kan değil aksine bebeği beslemek üzere oluşturulan damarlardaki kanlardır. vücutta kalmasında bir sakınca yoktur.

  Sanırım hormon konusunu da anlatmış oldum.

  Polikistik over hastalığında yukarıda bahsettiğim gibi bir grup yumurta seçilir ve bunların hiçbiri uyarıcı hormonlara düzgün yanıt verecek forma gelemez., Küçük kalır, dolayısı ile yumurtlama dediğimiz olay olmaz. Bu sebeple de hormon dalgalanması olmayacağından kanama da olmayabilir ya da düzensiz olabilir.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .