Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Galaksilerin ortası karadelik olabilir mi?

0
Mart 2017 düzenlendi
Bu kadar zeki insanın arasında mutluyum.
Şimdi de sizlere bir soru.
Galaksilerin ortası karadelik olabilir mi? Samanyolu sarmallarındaki yıldızlar çekim gücüyle karadeliğe doğru çekiliyor olabilir mi? Eğer öyleyse galaksinin en ücra köşesindeki yıldız da karadeliğe girdiğinde bütün yıldızların kütlesini kaldıramayıp, karadelik yeni bir süper nova oluşturur mu?
Fazla düşünmekten kafama takılan bir soruydu.

Yorumlar

 • 0
  Hemen hemen her galaksinin ortasında karadelik var diğer sorunun cevabi hayır zaten bütün yıldızları sadece Çevresindekileri Çeker.
 • 0
  Tamam işte. Çevresindeki yıldızı çekince çekilen yıldızın bir sonra kisi çekilen yıldızın yerini almış olmuyor mu. Yani, bir sonraki aşamada ikinci yakınlıktaki yıldız sonrasında karadeliğin hemen yanına gelmiş olmuyor mu.
 • 0
  Hayır öyle olmuyor ki hem yıldızlar arasındaki mesafe merkezden uzaklaştıkça arttığı için hem de etki eden kütle çekim alanı çok geniş değil eklenen kütleye bağlı çekim kuvvetinin etkisi çok artmıyor hani uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak azalıyor ya.

  Birde süpernova patlaması olamaz karadeliklerin kütle çekiminden bildiğimiz z bir şey kaçamıyor ki yer çekimi kuvvettini asacak bir temel kuvvet olmuyor sadece Hawking radyasyonu yayarak karadelikler enerji kaybeder o da kütlesi arttıkça azalır.
 • 0
  Hiç pamuk şeker yapılan makineyi yakından gördünüz mü. Ortada içi oyuk bir şey son sürat döner. Ve sıcaktır. Şekerci kenarından şekeri döker. Ortada dönen sıcak kap şekeri pamuk gibi bir şekle çevirir. Sadece benzetme. Düşünün buna benzetin kara deliği. Ne alaka diyeceksiniz belki. Evet belki de ne alaka.
 • 0
  Hemen hemen her büyük galaksinin çekirdeğinde bir dev karadelik olur ama olmayan da var sanırım bir tane kara deliksiz büyük galaksi gözlenmişti. Cüce galaksilerde merkezi dev kara delik şartı yok zaten. Kara delikler patlamaz, süpernova dev yıldızların bozulan hidrostatik dengesinden meydana gelir kara delik bu patlamalardan arta kalan maddenin çökmesidir zaten. Hepsi olmaz tabi nötron yıldızı da olabilir ardından.
  Diğer konu kütle çekimi ile ilgili. Ne kadar devasa olursa olsun bir karadelik galaksiyi içine çekemez sadece galaksideki en ağır ve kütle çekim cazibesi açısından en büyük kuvveti barındırabilir. Samanyolu merkezinde buluna Sagitarus A denen dev kara delik 4 milyon güneş kütlesinde misal. NGC 4889 daki gibi 21 milyar güneş kütlesinde de olsa veya bazı çok uzak kuasar veya blazar da (isimleri akılda kalmaz) gözlenip tahmin edildiği gibi kütlesi 40 milyar güneş kütlesi olsa da çok yakınlarındaki cisimler içine düşerken çevresinde milyonlarca yıldız yörünge çizen yıldızlar da bulunmaktadır, yani aslında dev bir yıldızdan farkı yoktur. (kütleçekim açısından) Güneşin yerine aynı kütlede (normalde mümkün değil en az 2 ile 3 güneş kütlesi lazım) kara delik koy hiç bir değişiklik olmaz kütle çekim açısından.
  Büyüme sınırı var mı bilinmiyor aşırı büyüyecek bir kara deliğin çevresinde oluşacak minimum boş alan da çok genişleyeceği için 50 milyar güneş kütlesi sınırı koymuş bazı astronomlar şimdilik bu büyüklükte ya da daha büyüğü de gözlenmiş değil ve çok büyüyünce patlamaz.
 • 0
  Şubat 2017 düzenlendi

  Galaksinin ortasında Karadelik var. Adı da ''Sagittarius A.''

 • 0

  Evet genellikle galaksilerin merkezinde super kutleli karadelikler var. Kutle olarak milyon gunes kutlesi mertebelerindeler. Galaksilerin merkezlerindeki parlakligin nedeni yıldız yoğunluğunun çok yüksek olması. Karadelik bu parlakliga engel olamaz cunku boyut olarak çok küçük. Samanyolunun merkezindeki 44 milyon km çapında. Yani melkurun yorungesinden küçük. Merkezdeki parlak yogun bolgenin binlerce isik yılı genisliginde oldugunu dusunursek karadelik oldukca udak bir nokta olarak kalir. Ayrıca karadeligin yakin cevresi disinda fazla bir etkisi yok. Galaksinin toplam kutlesi merkezdeki karadelikten çok daha fazla. Karadelikler anca yakinlarina gelen maddeyi yutabiliyor. Kuasarlar galaksi merkezlerindeki aktif karadeliklere örnek.

  Videoda samanyolunun merkezinin kizilotesi teleskoplarla
  alinmis bir goruntusu var. Ortada karadelik var ancak görünmüyor. Etrafindaki yildizlarin çok küçük bir seyin errafindaki aşırı hızlı hareketinden varlığını anliyoruz. Oradaki en hizli hareketi yapan yildizin adi S2 ve şu ana kadar tespit edilen en hizli yildiz. Isik hizinin %2sini geciyor o yakin geçiş sırasında.

  http://www.eso.org/public/videos/eso0846j/

 • 0

  Galaksileri bir arada tutan şey o merkezdeki süper karadeliklerdir. Normalden çok çok daha büyüktür. Galaksiyi bir bütün halinde tutmasını sağlıyor. Yani şuan belli bir sistemin içerisinde olmamızı ona borçluyuz. Normalde tek olması beklenir ancak çift karadeliğe sahip galaksiler de vardır. Işıklı görünmesinin sebebi ışığı da kırmasıdir. Kara deliğin içeriği görünmüyor yani eğer içindeysen bir yere baktığında arkanı da görürsün. Çünkü noktasallaşiyorsun.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .