Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Yoğun çalışma saatleri

0
Mart 2017 düzenlendi
Türkiyedeki bu yoğun çalışma saatleri hakkında ne düşünüyorsunuz
Şahsen ben hafta içi 10 saat (08-18 saatleri arası) Cumartesi günü 7 saat (08-15 arası) çalışıyorum bu tempoda neden çalışıyoruz kendimize zaman ayıramadıktan sonra kazanılan para ne için anlam veremiyorum.

Yorumlar

• 0
    Berbat. Ben özel okulda öğretmenlik yapmıştım saat 7 30 6 buçuk arası çalışıyordum. Branşım anaokulu öğretmenliği idi. 1 hafta sonra yorulunca kötü bir öğretmen olmaya başlamıştım. En sonunda darbeden sonra kapılar kapandı yüzüme. Neyse işsizken özgürsün ama paran yok. Diğer türlü paran var ama onuda harcayamıyorsun.
  • 0
    Diğer ülkelerdeki çalışma saatlerinin çok daha az olduğunu söyleyemeyiz. Söyleyebileceğimiz tek şey çalışmanın çoğu insan için son derece zor olduğu.

Bu konuda benim aklıma gelen en güzel çözüm çalış-harca mantığı.

Fazla para kazandıran yorucu bir işe girersin ve bir sene boyunca tasarruflu davranıp paranı istiflemeye bakarsın. (Tabii bu sorumlulukları olmayan kişiler için geçerli.)

Sonra işi bırakıp bi kaç sene keyfine bakarsın... İktisatlı davranırsan bir senede kazandığın parayla beş sene bile idare edebilirsin.
  • 0
    Aralık 2016 düzenlendi
    Normalde iş kanununda haftalık çalışma saati 40 ya da 45 ti tam hatırlamıyorum, belirli bir saate kadar fazla çalışma ℅25, daha da üzeri ℅50 zamlı ödemek zorundalar.
  • 0

Bertrand russell'ın; "İş gücü adil dağıtılırsa (haftalık ort. 20 saatlik çalışma düşüyormuş kisi başına ki bu yeterli imiş) insanlık geriye kalan vaktini "tembellik"te harcayarak ve kendine zaman ayırarak dünya daha gelişmiş bir yer olabilirdi diyor.

• 0

OECD'nin 2016 verilerine göre çalışma süresi en uzun olan 15 ülke açıklandı. Listede Türkiye de yer alıyor.

• 0

Not: Biraz uzun oldu, sistem eleştirisi açısından konuyu ele aldım, ilginizi çekerse okursunuz.

Günün kısa olması değil, insanların organize olmayıp isyan etmemesi sonucu uzun süre mesai olması. 9-10 saat yaklaşık mesai süresi (yemek süresi de dahil, yemek için 1 saatlik boşluk var, hadi 20 dk sını yemek yesen, 40 dk sını iş yerine olduğun için kendine harcaman daha zor, o bile aslında senden çalışmana bağlı çalınan bir süre). Kişiye ve şehre göre değişir ama 1-2 saat yolu var. 1,5 desen git gel ile 3 ediyor. 10+3=13 saat; 5 mesai gününde sadece çalışıyor olduğun için verdiğin süre 65 saat.
    Uykuyu 7 saat alalım ortalama. (Uyku senin lüksün de değil, kendine ayırdığın zamandan sayılamaz)
    Hafta sonu 17+17=34 saat kendine; hafta içi 17-13=4 saat günlük kendine kalan süre, 54 saat kendine zaman kalabilsin diye 65 saat feda ediyorsun ki bu hesapta eve iş getirilmesi ve ek mesailer yokmuş gibi bir kurgu var, bir çok insan için bu pek geçerli değil.
    Ama bu sistem düzenlense, mesai 6-7 saate, barınma ihtiyacı yarım saatlik mesafeye filan düşürülse, o zaman çok daha makul olur.

Bu arada şunu da belirtmek lazım, 13 saatlik iş için hesaplanan sürenin devamında kişiye kalan o gecelik 3 saatin(1 saati sabah kahvaltı ve hazırlanmaya verdim), verim olarak diğer 13 saatle eş değer olmayacağı da bir gerçek; bütün gün işte yorulmuşsun yorgun argın eve gelmişsin, kendine ne yaparak zaman ayıracaksın, hangi enerjiyle? Yani enerjik ve verimli zamanlarımızı, daha verimsiz zamanlarımızı satın almak için fazla fazla sisteme veriyoruz.
    Sisteme verdiğimiz zaman daha az olsa ve daha verimsiz zamanlar olsa, bence günlük doyumun(doyumumuz) daha yüksek olur.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .