Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Dejavu

0
Mart 2017 düzenlendi
Daha önce yaşamadığın bir anıyı yaşadım hissine verilen tanı. Birde bunun tersi jamais vu vardır ki daha önce yaşadığın durumları ilk defa yaşıyor muşsun gibi gelir.
Etiketlendi:

Yorumlar

• 1

Bir psikolojik danışman olarak yazıyorum:
    Zihnimiz eksik olan parçalara dayanamaz.Rahatsız olur.Zihnimizin eksik olan parçaları tamamlama eğilimine algıda tamamlama denir. (Gestalt Psikoloji)
    Eksik yaşantıları vardır hepimizin. Dejavu ile bu yaşantı zihin tarafından (bilinçli bir edim değil) tekrarlanır ve eksik tarfların tamamlanması yahut onarılması sağlanır. Ve bu süreç kişide sanki aynı anda aynı zamanda aynı olaylar gerçekleşiyor hissini verir. Buna da dejavu denir.

• 0
    Dejavu, ön bellekten arka belleğe aktarım sırasında oluşan zaman kayması gibi düşünülebilir.
  • 0
    Dejavu insanın kendi kendine ulan bu anı daha önce yaşadım demesidir.
    Dejavu için bir beyin oyunu / hatasıdır diyebiliriz.
  • 0

Eğer gözlerimizden biri görüntü sinyalini diğerinden mili-saniye ölçülerinde beyne erken iletseydi dejavu olayını yaşardık. Emin değilim ama gerçek gerekçe erken iletilen görüntü impulsu olabilir.

• 0

Dejavu zaman algısı problemidir. Aynı anı birbirinden sadece saliselik yada saniyelik zaman diliminde beynin iki kez birbirinden habersiz farklı algılama durumudur. İkinciyi algıladığın zaman birinciyi hatırlayıp dejavu yaşadığını zannediyorsun.

• 0

Daha önceden gördüm, anlamında fransızca söz dizisi. tabi burada bir çok teori var. fakat benim en makul bulduğum, 1. gözün gördüğünün beyne 2.gözün gördüğünden daha geç yada erken gitmesi.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .