Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

iThenticate ve Turnitin programları

0
Mart 2017 düzenlendi
Özellikle akademisyenlere ve akademik çalışmalar yapmış kişilere sorumdur. İntihal programları olan iThenticate ve Turnitin programları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
•Cümledeki "Bu çalışmanın amacı" kısmını bile ortaklık olarak algılayan bu programların sonuçları ne kadar güvenilir/geçerlidir?
•Çoğu birimin belirlemiş olduğu %20'lik sınır yeterli midir; daha düşük/daha yüksek mi olmalıdır?
•Yukarıda belirtilen intihal olarak algılanmaması gereken cümleleri ayırt edebilen başka güvenilir programlar var mıdır?
Etiketlendi:

Yorumlar

• 0
    Bence %20 büyük bir limit. Tezin 5te 1'i başka bir yerden kopyala-yapıştır demek. Tabii alıntılanan metin konu ile çok ilgili olabilir ama insan kendi cümleleriyle yazsa daha doğru olur diye düşünüyorum . Zaten konusuna hakim biri tezini hazırlarken başka bir metni kendi cümleleriyle anlamını bozmadan yazamıyorsa başka sıkıntılar var demektir. Hakkıyla yapılmış hiçbir tezin intihal programlarına takılacağını düşünmüyorum .
  • 0
    En iyi tespit konuya hakim birinin okumasıyla olur. Tez bankalarını incelediğimde intihali 100 metreden tanır hale gelmiştim.
  • 0
    %20'lik oranın bu tarz "bu çalışmanın amacı" tarzındaki ortaklık bildiren cümleler için olduğunu düşünüyorum. Bazı "bilim insanları" başka yerden aldıkları cümleleri eğip büküp programların algılayamayacağı şekilde yazıyorlar. Baksan çalışma tamamen çalıntı neredeyse ama programdan onay alıyor. Bu tarz olaylar için daha etkili algoritmalar kullanan programlar var mı acaba?
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .