Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kemik Kütletmek Zararlı mı?

0
Mart 2017 düzenlendi

Kemiklerimizi kütletmek zararlı mıdır?

Kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur, yararı da yoktur. Bununla ilgili 25 yıllık bir çalışma vardır. İşin tıbbi yönünü açıklamadan önce bir profesörün 25 yıllık çalışmasını belirteyim.Kendi sağ elindeki parmaklarını sürekli kütletmiş ve soldakileri ise kütletmemiş. Sonuç olarak bu bilim adamının ne sağ elinde ne de sol elinde arthritis(eklem yangısı) yok.

Kemikler neden çıtlar?

Eklem Kütlemesi; Eklemler arası sıvıda düşük basınçta çözünen özellikle CO2 gibi gazların boşluklar üzerine basınç binmesiyle ani yer değiştirmeleri sonucu ses çıkarması olayıdır.

Neden İkinciye Çıtlamaz ?

Parmağınızı çıtlattığınızda kemiklerinizi çıtlatmış olmuyorsunuz ,yani kemiklerinizin birleştiği yerdeki bir gazı dışarı salıyorsunuz. Duyduğunuz seste o gazdan geliyor. Ve bu gaz eklemleriniz için önemli. Dışarıya çıkarmamanız gerekiyor. Gerçi çıkarsanız da bir süre sonra tekrar yavaş yavaş toplanıyor oraya.
Parmağınızı çıtlaktıktan hemen sonra tekrar çıtlatmanız da bu yüzden mümkün değil. O gazın oraya tekrar toplanabilmesi için zamana gerek oluyor.

Kemik kütletmek neden rahatlatır?

Rahatlamanın nedeni de; eklem sıvısındaki basınç farkını ortadan kalkmasıdır.

Kemik kütletmek kireçlenme yapar mı?

Hayır, bilimsel olarak bu yönde bir kaynak yada bir bulgu yoktur.

Not: Çıtlama yada kütletme esnasında acı duyuyorsanız kütletmeyin. Ve uzun süre bu durum geçmiyorsa bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Etiketlendi:
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .