Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kusmak ve Gag Refleksi

0
Mart 2017 düzenlendi

Kusmak ve Gag Refleksi

İstifra etmek isterken neden küçük dilimizle başlarız? Bunu çeşitli şekillerde de sorabiliriz. Yani küçük dilimizin mideye gönderdiği bir sinyal mi var? İstifra düğmesi gibi düşünürsek... Kusmadan önce neden öğürme olur ?

Kusmanın mekanizması nedir?

Kusma bir tür savunma mekanizması bir tür reflekstir. Zehirli gıdanın vücuttan atılması için yemek borusu kaslarının ters şekilde çalışması ile gerçekleşir.
Bahsedilen durumun aslında küçük dille tam olarak bir alakası yok, yutak girişine yakın bir noktaya dokunmanız "gag reflex" denen "öğürme" olayını başlatır ve bu da genellikle kusmayı tetikler, kusmadan önce öğürmemiz bundandır. Bu bölgedeki reseptörler muhtemelen yutağa yabancı ya da zehirli olma potansiyeli olan bir cismin girmesini önlemek için varlar.

Gag Refleksi nedir?

Gag refleksi ilkel reflekslerimizden biri. Küçük dil ağız tavanı dil kökündeki uyarıların 9. Kranyal sinir ile alınıp 10. kranyal sinir aracılığıyla midenin kasılması şeklinde bir refleks arkı mevcut. Beyin ölümü tanısı konulurken bakılan reflekslerden biridir. En son kaybolan reflekslerden biri yani. Kusmanın küçük dil ile bağlantısı ve öğürmenin sebebinin yanıtı ise muhtemelen yabancı bir cisim ile boğulmamızı önleme amaçlı bir reflekstir.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .