Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Doğal Yumurta Nasıl Anlaşılır?

0
Mart 2017 düzenlendi

Yumurtanın sarısının renk tonunu belirleyen faktörler nelerdir ve hangi renk doğal/doğala daha yakındır?
Çift sarılı yumurta doğal mıdır? Ya da "en az yarısı çift sarılı diye satılan yumurta kolilerinde yarısı çift sarılı diyorlarsa bu, yumurtaların genleriyle özellikle içindeki sarısını arttırmaya yönelik oynama yapıldığı anlamına mı geliyor?

Yumurtanın rengi neye göre belirlenir ?

Bu renk tavuğun beslenme biçimini gösteriyor. Tahıl ve karoten içeren otlarla beslenen tavukların sarısı koyu renk oluyor, ama bu yumurtanın daha besleyici olduğunu göstermiyor.

Renk olayı tamamen yemden alınan pigment olayı ile ilgili.besleyici değerle hiç bir alakası yok.
Çift sarılı yumurta vesaire her yumurtlamadan iki yumurta hücresi atılıyor demektir.
Tavuğu GDO haline (yani laboratuvarda gen ekleme çıkarma ile ) getirmeye gerek yok. Verim kontrolleri ve çaprazlama ile verim arttırılıyor.

Yem firmaları, yumurta üreticilerine, "sarısı hangi tonda olsun abi, koyu sarı mı, turuncu mu? vesaire şeklinde yem satarlar. Ne kadar sağlıklı siz düşünün.

Yumurta üreticiliği yapmış biri olarak söylüyorum. Rengi belirleyen hayvanın yedikleridir, turuncuya dönük renk halk arasında daha kaliteli zannedilse de durum tam tersi açık sarı renk yumurtanın daha doğal olduğuna bir işarettir.. Fakat sadece bu kriterlere bakarak yumurtanın sağlığı konusunda kesin karara varmayın çünkü çeşitli yemler ve katkı maddeleri ile bu durum değişebiliyor. Ve bu yumurtanın açık yada koyu renk olması yumurtanın sağlıklı olup olmadığı konusunda sadece ipucu verir. Koyu renkli sarıya yada turuncuya dönük bir renge sahip yumurtada doğal olabilir. Yinede ölçüm kriteri olarak açık renkli yumurtanın daha doğal olduğunu düşünebilirsiniz. İngiltere ve Almanya'da satın aldığım yumurtalarda genellikle açık sarı kıvama sahipti. Koyu renkli yumurta kesin olarak dediğim gibi kimyasal sebepli olmayıp tavuğun bolca mısır yediğini de gösterebilir.

Beyaz yumurta mı yoksa kahverengi yumurta mı doğal ?

Yumurta kabuğunun rengi tavuğun ırkından kaynaklıdır. Bazıları beyaz bazıları kahverengi yumurta veriyor.
Beyaz yada kahverengi yumurta sağlıklıdır gibisinden konuşan medyatik gerzeklerin her dediğine inanmayın.İki tür yumurta arasında sağlık yada doğallık açısından hiç bir fark yoktur.

Köy yumurtası sağlıklı mı?

Köy yumurtası adı altında satılan yumurtaların büyük bir çoğunluğu yine sanayi yumurtasıdır. Köy yumurtası aldığınızdan emin olmak için bizzat bir köye gidip kümesin içine girerek satın almanız gerekir. Pazarlardan aldığınız yumurtalar genellikle köy yumurtası değildir. Bu gözler üzerinde barkod numarası olan köy yumurtası bile gördü.

Etiketlendi:
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .