Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Kar yenir mi? Karla yapılan yemekler

0
Mart 2017 düzenlendi

Kar ve Pekmez (Karsambaç)

Türkiye'de daha önce hiç görmediğim ilginç bir olay çok dikkatimi çekti.
İstanbul'da işyerinde ki arkadaşlarımdan öğrendim. Sanki herkesin bildiği tanık olduğu bir olay.Bunun üzerine araştırmaya karar verdim nedir bu ''kar ve pekmez'' yeme olayı ? Nereden çıkmıştır hangi bölgelerde yaygındır. Başka ülkelerde kar yeniyor mu? Kar yemek sağlıklı mı yoksa zararlı mı? Malum bin bir türlü pislik havada fabrika atıkları vesaire... Güzel bir araştırma yaptıktan sonra bu sorunların cevaplarını buldum.

Karsambaç nedir?

Her türlü reçelle, balla, pekmezle yapılıyor Adana'da adına ''karsambaç'' deniyor. (Kar rendesi)

Yine Mersinde kar ve pekmez karışımına ''Karsambaç'' deniyor. Bu bölgede insanlar Toroslardan kar getirip pekmez ile karıştırarak bunun ticaretini yapıyorlar.

En kaliteli dondurmadan daha lezzetli olduğu söyleniyor.. Yalnız kar "lapa lapa" yağmış olacak ve pekmez köy pekmezi olacak. Sağlık açısından zaten pekmez yedirir. Pekmez de doğal köy pekmezi ise zaten enerji ve ilaç.

Genellikle ikinci kardan sonra yenir. İlk karın kirli olduğu düşünülür. İlk karın yenmesi tavsiye edilmiyor çünkü içerisinde bolca bakteri ve parazitin sizi cırcır yapması işten bile değil.

Bu karlı pekmez hemen hemen ülkenin tüm illerinde farklı isimlerle tüketiliyor. İzmir'de kar helvası Amasya'da ise kar şurubu yada karlı şurup gibi isimler kullanılıyor. İtalya'da bile var, adına granita deniyor, bizim karsambaçın meyve sulu versiyonu gibi.

Bici Bici Nedir?

Adana'da buzdan yapılan farklı bir yemek daha var adı ''Bici Bici''. Bici bici "buzdan" yapılır. Pişmiş nişastadan yapılan muhallebisi vardır. Ayrıca pekmez yerine şerbet dökülür.

Kar yemek zararlı mı?

Adana ve Mersin'de yazın "kar" almayın. Toroslar'ın arkasında Niğde Ulukışla vardır. Çoğu zaman kar getiren kamyonlar Pozantı yada Ulukışla'dan kar getirir. Ağustos ayında dahi Torosların kuzeyinde yani Ulukışla tarafında yaylada kar olur, fakat bu kar yenmez. Çoğu zaman bu karın içinde "kurtçuklar" oluşur. Bu da genellikle Haziran ayının sonu yada Temmuz ayının başında sıcakların gelmesiyle başlar. Kar içinde "kurtçuk" gören birisi olarak bunun sağlıklı olmadığını söyleyebilirim.
Siz kar yemek istiyorsanız "lapa lapa" yağan karı tercih edin. Adana ve Mersinliler siz de 1 saat yol tepin Pozantı yada Ulukışla'ya gelin. Öyle hava kirliliği olan yerler de değil. Gönlünüz rahat bir şekilde kar yiyin.

Ayrıca Saf su olduğundan direk kar yemek mineral kaybına yol açar. Onunla beslenilmez yani. Hatta bundan dolayı dağcılık yapanlar kar suyunu kaynatır ve içerisine tuz falan atar. (Kaynatılmasının sebebi yağan pis karın en azından bakterilerden arınmasıdır.)

Etiketlendi:
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .