Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Regl Sancısı için ne yapılmalı

0
Mart 2017 düzenlendi

Regl sancısı için ne yapılmalı

Regl nedir?

Regl yada adet denilen şey kadınlarda vücudu doğuma hazırlamak için hormonların katalizörlüğünde 4-20 gün arasında değişen fizyolojik bir döngüdür,hastalık değildir.

Önce fsh etkisiyle foliküller oluşur,daha sonra ovulasyon gerçekleşir.Eğer bu süreçte cinsel birliktelik olmazsa gebelik oluşmazsa prostoglandin etkisiyle foliküllerle birlikte tüm artıklar rahim tarafından kanama ile dışarı atılır.
Eğer bu süreçte ağrı yaşamayayım diye majezik benzeri ilaçlar alındığında (doktor tavsiyesi dışında) rahim kendini tam temizleyemez,gerek kan parçacıkları gerekse kanama esnasında sıyrılan rahmin endometrium tabakası bir miktar rahimde kalır.Bu da ilerleyen peryotlarda daha büyük problemlere yol açar,kürtajla vesaire temizlemek gerektirebilir.

Regl bir hastalık olmadığı için tedavisi de olmaz. Regl kadınlar için doğal bir süreçtir. Bu süreci hiçbir müdahelede bulunmadan süresi içinde yaşamaları en doğrusu.Sadece aşırı kanama olursa şayet vücut fonksiyonlarını etkilememesi açısından kanamayı azaltıcı bazı hormon ilaçları kullanılabilir,bu da mutlaka doktor tavsiyesi ve kontrolünde olmalıdır. Majezik ve arvelez tarzı analjezikler kanamayı azaltır aynı zamanda.

Adet Ağrısı nasıl geçer?

Doğal Yöntemler

1.Düzenli spor yapmak (Pelvik ve karın kası egzersizleri düzenli yapıldığı taktirde ağzınızı hafifletebilir.)
2.Sağlıklı beslenmek( B, E vitamini ve magnezyumdan zengin yiyecekler tüketilmeli ve kafeinden uzak durulmalı) 3.Üşütmemek, ayakları sıcak tutmak( özellikle günü yaklaşırken)
4.Vücudu olabildiğince ağrı kesicilere alıştırmamak
5.Bol su içmek,
6.Düzenli uyumak,
7.Stresten uzak durmak.
8. Papatya çayı, rezene çayı, maydanoz suyu, bölgesel sıcak uygulama, masaj,dikkati başka yöne çekmekte ağrıya iyi geliyor.

9.)Kurutulmuş kiraz sapına kaynar su ekleyip içerseniz ağzı kesici özelliği vardır.

10.) Ağrı dayanılmaz ise eğer evinizde küvetiniz varsa içine sıcak su doldurup içine girebilirsiniz.

11.)1 çay kaşığı kekik çayı demleyip içiniz. (Kekik çayı ama bu sallamalar değil normal yemeğe kullandığımız kekiği cezvede kaynatın.)

12.)Düzenli olarak omega 3 kullanan kişilerin regl ağrısı çekmediği söyleniyor. Ağrılarınız devamlı ise omega3 kullanabilirsiniz.

13.)Düzenli sevişmenin sancıları azalttığına ve adet dönemini düzenlediğine dair bilimsel bir araştırma var. Hatta Avrupa'daki kadınların bu sebeple daha az sıkıntı çektiği söyleniyor.

14.)Bir bardak papatya çayı içine 1 çay kaşığı toz zencefil koyup günde maksimum 3 kez içmenizi tavsiye ederim.Papatya çayı ödem söktürücü zencefilde doğal ağrı kesicidir.(Yüksek tansiyon var ise zencefil kullanmayın)

15.)Haşlanmış soğan suyu regl sancısına iyi gelir.

16.)Sıcak suyun içine bal ve limon koyarak için, 10 dakika içinde ağrıyı kesecektir.

17.)Karnınıza sıcak havlu tutun.

18.) Sıcak suya 1 kaşık tarçın atıp için.

19.) Besin olarak ise muz tavsiye ederim.

İlaçlar

Voltaren 50 mg hap. Daha çok eklem ve romatizma ağrıları için olduğu söylense de ağrılı adet dönemlerinde de çok iyi gelen bir ilaç. Majezik, parol, buscopan vesaire ağrı kesiciler adet süresini uzatıyor. Kesilmeye neden oluyor. Oysa Voltaren kas gevşetici özelliğinden dolayı sanırım bu tip etkiye neden olmuyor. İlk gün ağrı başladığı an almak yeterli oluyor, ihtiyaç kalmıyor ikinciyi almaya. Sancı ve ağrı için buscopan plus, salt ağrılar için ise dicloflam kullanılabilir. Sadece örnektir, doktorunuza veya eczacınıza danışmadan kullanmayınız.

Regl sancısı her kadında olur mu?

Hayır, bazı kadınlar çok şanslı olurken bazıları şanssız olur ve bu tamamen genetik ile ilgilidir.

Etiketlendi:
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .