Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Sözel-Sayısal zeka türlerinin gerçekliği var mı?

0
Mart 2017 düzenlendi

Sayısal ve Sözel Zeka Ayrımı Gerçek mi?

Çoğu yerde bahsedilen sözel-sayısal zeka türlerinin bir gerçekliği var mıdır? Varsa eğer bu genetik olarak mı devam eder yoksa insanların sonradan edindiği bir özellik midir? Toplumumuzun genelinde matematik bilinmemesinin sebebi buna dayandırılabilir mi?(tembellikten sonraki sebep tabii ki)

Zeka ayrımında aslında sözel/sayısal ayrımı pek kullanılmaz (ben literaturde denk gelmedim). Akışkan/kristalize diye bir ayrım yapılır. Akışkan zeka IQ olarak da bilinen ögrenme ve deneyimden bağımsız genel problem çözme ve analiz yeteneğini gösterir, sözel ve sayısal ayrımı olmadan. Kristalize zeka ise öğrenilmiş bilgilerin ve yeteneklerin farklı durumlarda ne kadar iyi kullanıldığı ile ilgilidir, bu yüzden uzun dönem hafızaya bağlıdır. Kristalize zekası çok iyi olup genel akışkan zekasi (yani IQ) düşük veya tam tersi bir kişi olabilir.
Kısacası zekada sayısal/sözel ayrımı pek geçerli değil ama Türkiye'de sayısalcı sözelci diye bir algı var ve bu algı çok yaygın.

Akışkan yada kristalize zeka türü genetik mi yoksa sonradan mi ediniliyor?

Bu da kesin cevabi olmayan tartışmalı bir konu. Zekanın tam olarak ne olduğu ve tanımında kesin bir birlik olmadığı için buna cevap bulmak da zor. Ancak genel zekadaki çeşitliliğin yaklaşık %50'sinin genetik farklardan açıklandığına dair bilimsel kaynaklar bulunmaktadır. Yani %50 genetik, Geri kalan %50'si eğitim ve deneyime bağlı denebilir.

Etiketlendi:
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .