Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Entropi nedir?

0
Mart 2017 düzenlendi

Entropi nedir?

Entropi düzensizlik demektir.

Enerjinin dönüşümü. Başka bir şey değil. Yani düzenden düzensizliğe geçiş formu. Tersi de negatif entropi.
Entropi kaos demek, evren ve içindeki her şey düzensizliğe meyillidir.
Maksimum enerjili durumdan minimum enerjili duruma gelmenin ölçümü.
Odayı düzenli tutmak için enerji harcamak yani odaya enerji girişi olması gerekir. "Boşver" dediğin an odada kaos oluşmaya başlar ve odadan enerji çıkışı olur. Bu kaosun termodinamik kanunlarındaki adı "Entropi" olarak geçer.

Bir ortam ya da makine ya da obje en az olası durumdan en olası duruma doğru seyreder her zaman. Yani senin araban tam bir düzen içerisindeyken çalışır (en az olası durum her parçanın mükemmel çalışmasıdır) ama yıllar içinde (müdahale edilmezse) en olası duruma doğru meyleder yani düzensizleşir, bozulur. Arabanın düzgün çalışması tek olasılıkken bozulması olasılığı ve bozulma şekli milyonlarcadır.

Sebze çorbası yaparken düşünün, tüm malzemelerin ayrı bir varoluş hikayesi vardır. Tohumlar ekilir, yeşerir, hasat edilir, yağ, tuz, su vesaire elde edilir, piyasaya sürülür. Pişirme aşaması; sıcaklığın soğuğa bir akışı vardır. Enerji yitimi. Çorbanız harika! Düzensiz bir durumdan düzenli bir duruma geçmiş olan üretiminizi beklemeye aldınız. Entropi başlayacaktır. Sıcaktan soğuğa daima bir akış vardır. Enerji yitecek, çorba bekledikçe bozulacak, düzensizlik yani kaos başlayacaktır. Evren bir çorbadır. Şu anda lezzetli ama enerji yitirildiğinde?

Basit bir masayı yaparken kesmek çakmak yontmak gibi enerji harcayıp doğadaki ağaca şekil ve düzen veririz.Daha sonra doğa bu masayı çürütüp verdiğimiz enerjiyi geri alır ve ağacı da düzensiz hale getirir.Doğa hep daha düşük enerjili duruma ve daha şekilsiz ve düzensiz olana meyleder.

Entropi kısaca düzensizliğin miktarı demektir. Daha ayrıntılı olarak da bir sistemi belli bir makro durumu için sahip olabileceği mikro durumların sayısıdır. Makro duruma örnek olarak kapalı bir kutudaki gazın toplam basıncı ve sıcaklığı verilebilir. Mikro durumlarsa gaz moleküllerinin her birinin hızı konumu gibi değişkenlerdir. Belli bir basınçta ve sıcaklıktaki gazın tanecikleri pek çok farklı hız ve konum kombinasyonuna sahip olabilir. Bunların sayısı entropidir.

Entropinin sıfır olması demek, sistemdeki her parçacığın belli bir hıza ve konuma sahip olduğu anlamına gelir. Yani her şey kusursuz bir düzen içindedir. Sisteme ısı eklenince bu ısı parçacıklara dağılır ve farklı hızlara ve enerjiye sahip parçacıklar ortaya çıkar. Artık her parçacığın hangi durumda olduğunu net söyleyemeyiz. Böylece düzensizlik ve entropi artar. Entropideki artışın verilen ısıya oranına da sıcaklık diyoruz. Bir sistemin sıcaklığı arttıkça parçacıkların sahip olabileceği enerji seviyeleri olası hızlarının sayısı artar. Yani düzensizleşir. Evrendeki her reaksiyon her etkileşim entropiyi arttırır. Entropiyi azaltmanın yolu dışarıdan enerji almaktır. Evren kapalı bir sistem olduğu için toplam entropi her zaman artar.

Bardağın kırılması değil, kırılan bardağın kendi kendine tekrar bir bütün haline gelemeyecek olması entropidir. Sonra o kırıklar süpürülür çöpe atılır ve çöp üzerinden başka yerlerde tekrar aşınır ve daha fazla parçaya ayrılır.Mesela insanların yaşlılığını geri alamaması, bir daha 18 yaşına gelemeyecek olmanızdır.Fazladan enerji harcanıp, geçici ve sınırlı bir düzen sağlanmadığı sürece doğa kendiliğinden kaotik olana temayül edecektir.

Kısacası; Hayatta hiçbir zaman hiçbir şey daha iyiye gitmeyecek. En mutlu olduğun yer annenin karnıydı. Doğduktan sonra her şey yavaş yavaş kötüleşecek. Şimdi buna doğada bakarsan, her şey gittikçe düzensizleşir, düzene oturtmak istersen başka bir yeri bozman lazım ve sonuçta daha da düzensizleşir. Budur yani al sana entropi. Yani hayata 0 başladık gittikçe '- 'ye düşürüyoruz.

Etiketlendi:
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .