Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Asperger sendromu nedir?

0
Mart 2017 düzenlendi

Asperger sendromu nedir?

DSM 4 e göre bir sendromdan ziyade bozukluktur sterotipik (tekrarlayıcı) hareketler ve iletişim eksikliği ön plandadır. Otizmin bir alt sınıfı olarak tanımlansa da motor beceri ve muhakeme yetenekleri daha iyidir.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse bu hastalığı bir ''empati bozukluğu'' olarak ifade edebiliriz. Hastalar karşılarındaki kişinin neden öfkelendiğini yada neden üzüldüğünü anlamakta zorluk çekerler ve tepki veremezler. Bu hastaların ayrıca üstün zekaya sahip olduğu söylenir fakat duygusal zekaları düşük olduğu için sosyal ilişkiler kurmakta zorlanırlar. Bu hastalık otizmin bir türü olarak bilinir.

Asperger Sendromu hastalık mıdır?

IICD-10 ve DSM'de Amerikan psikyatri derneği tarafından kabul edilen psikiyaterik teşhisler bilimsel anlamda hastalık olduğu yönündedir. Doktor tarafından teşhis konur, farmakolojik ilaçlar verilir.

Hastalar doğru ve yanlışı ayırt edebilir mi? Merhametsizler mi?

Bunu merhametsiz olarak algılamak yanlış olur ki bu insanlar doğru ve yanlışı ayırt edebiliyor. Sadece; örneğin sinir anında bağırarak söylenen bir sözde karşısındakinin kızgın olduğunu anlayamama gibi.

Peki bu kişiler empati kuramıyorsa da bunu kendisi öğrenemiyor mu? Mesela kendi üzüldükleri bir şeyden yola çıkarak ağlayan birisini görünce benim başıma gelen şey onunda başına geldi o yüzden ağlıyor diye mantık kuramıyor mu?

Maalesef, yüz ifadelerini okumaları neredeyse imkansızdır.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .