Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Üst İnsan Kuramı

0
Mart 2017 düzenlendi

Üst İnsan Kuramı

Alman Filozof Friedrich Nietzsche'nin Üst-İnsan kuramı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

• 0

Akıl, Bilgelik ve Erdemlik yolunda ilerleyen, üst bilinci taşıyan insandır. Tabi bazı kesimler veya gruplar bunu birazda olsun çarpıtmışlardır. Özellikle hitler döneminde üstün insan diyerek, alarak kendilerine destek göstermişlerdir.

• 0

"Böyle buyurdu zerdüşt" kitabını okumuştum ve gerçekten inanılmaz bir adam ben kendimi onun deyimiyle öbür tarafa geçen insanlar olarak göremiyorum çünkü o geçmisse ben yolun henüz 4/1 ni kat etmişim.

• 0

Yeryüzünün anlamı olacak İnsan ötesi! Yalvarırım size, kardeşlerim, yeryüzüne bağlı kalın, inanmayın size dünya ötesi umutlardan söz edenlere.
    Tamamen kendi fikirlerimi yazıyorum.Nietzsche'nin burada bir yakınması var bence. Bazı gerçeklerin farkında ve din tanrı algısına bir tepki gösteriyor. Ama ayni zamanda içerisinde bulunduğu hiçlikte de, bazı algılama problemleri yaşıyor.
    Yani insan ötesi "varlıklar" için bu algılama problemleri çözülecek. Belki bir nevi daha gelişmiş beyinlerden söz ediliyor bence.
    İnsan, bir an önce kargaşasını, kendine anlam veren bir düzene çevirmezse, yıldız doğurtmazsa, karanlığında yok olacaktır.
    "Bence" bu da söylediklerimi destekler nitelikte.

• 0

İnsanlığın kurtuluşu ama bize gerçekten çok uzak bir kuram. Nietzsche üst insan olma yolunda Zerdüştü terkedin ve kendinizi bulun demiştir. Herkesin bu yolda yalnız ilerlemesi gerekir gibi bir düşünce çıkıyor ortaya. Herkesin ayrı ayrı yollardan bu amaca ulaşması uzun bir zaman gerektirir.

• 0

Ben de bu konuda bir başlık açmayı düşünüyordum. Felsefe hocamla bu konuda tartışmıştık ve "üstinsan"ın liderlik özelliği taşıyan kişiler olduklarını, dünyada "üstinsan" olabilecek kapasitesi olmayanların da bu kişinin sürüsü şeklinde yaşayacaklarını söylemişti. Fakat ben şu an Böyle Buyurdu Zerdüşt'ü okuyorum ve benim anladığım kadarıyla Nietzsche'nin felsefesi dünyanın sadece "üstinsan"lara kalması yönünde. Öbür türlü Nietzsche'nin karşı çıktığı çoban-sürü kavramı ortaya çıkmıyor mu?

• 0

Esasen alt insan olduğunu düşünüyorum. Üst insan olan insanların geneli. Tabi burada üst ve altı "üstünlük" ve "düşüklük" olarak kullanmadım. Tam tersi olarak da kullanmadım. Kısaca üst insanız çünkü çok fazla kültürlenmeye maruz kalmışız. Nietzsche'nin üstinsan dediği şey de aslında çok fazla kültürlenmeye maruz kalmış tek fark kendi olmayanın da farkında olduğu için aslında "değerlerin" ne kadar yatarılmış kavramlar olduğunun farkında. Onun için hiç kültürlenmeye maruz kalmamış kadar insan dışı bir varlıkmış gibi varolabiliyor. Tabi kültürlenme insan olmanın doğal bir süreci olduğu için Nietzsche'nin üstün insanına (aslında alt olan dediğim) ancak onun yöntemiyle ulaşılabilir.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .