Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Matematik icat mı keşif mi?

0
Mart 2017 düzenlendi

Matematik bir keşif midir yoksa bir icat mıdır ?

Etiketlendi:

Yorumlar

• 0

İcattır. Matematik doğayı anlamlandırma çabasının bir ürünüdür. Kurduğumuz sistem içerisinde bundan çıkarılan keşifler ile devam etmiştir. Ancak temelinde doğada olan şeylerin keşfi değil onlara anlam verme çabası vardır.

• 0

İdea'dır. Sonsuz ve ölümsüz. Varlığı biz insanlardan önce de vardı ve biz olmasak dahi varlığını sürdürecek.

• 0

Tartışma konusu yıllardır bence keşif Ali Nesin de keşif der mantıklısı da odur çünkü matematik baştan sona yapılmış teknolojik bir alet değil doğada hep olan olayların dili.

• 0

Matematik ve bilim aynı sınıftan olamaz.
    -Evrendeki kategoriler, zihnimizde mi yoksa doğa'da mıdır ? Eğer zihnimizdeyse, o vakit bilim de bilginin sistematikleştirme uygulaması olduğu için zihinde inşa edilmiş bir yapıdır. (Kuhn haklıdır.) Matematik ise bu bilimi inşa ederken doğadan aldığımız keşiftir. Eğer zihnimizde değil de doğada da mevcutsa bu durumda biz bilimi doğa üzerinde keşfediyoruz demektir ve matematik de bu keşifte bize yol gösteren, icat ettiğimiz bir dildir. (Gödel haklıdır.)
    -Her yaklaşımda olduğu gibi bu yaklaşımda da bazı önkabuller olmadan sonuca varılamaz. Bu yüzden her iki yaklaşım da doğrudur.

• 0

Esas olarak icat yok keşif var diye düşünüyorum bilimde. İcat yoktan var etme anlamına kayıyor biraz, oysa evrendeki her şey esasen vardır. Biz bilgisine sahip olmadığımızda onu kullanamadığımızda da vardır. Sözgelimi, bilgisayar ya da televizyonun bilgisine sahip değildik, ama insanlık teknolojinin bilgisini keşfetti ve bunlar gerçek oldu.

• 0

Öncelikle böyle konularda A mı dır? B midir? Mantığından ve eğitim sisteminden gelen algıdan çıkmanızı diliyorum..Ortadaki şeye iki kıstas belirler isen şeyin kendisini de belirlediğin o kıstas üzerineden düşünerek neliğine ulaşmaya meyilli olarak ..sonsuz benzetme ve çıkarımın sana sunulduğu evrende..dolaysıyla şeyin kendisinin neliğini belirlediğin o şıklar..kıstaslar doğrultusunda görmeye başlar..yani algılar sana bunu hazırlar..ve sonucunda kendini bir şıkkı seçerken yani karar kılarken buluverisin-Çoğunlukla- Soruna dönecek olursak..,sanırım cevap verdim Ne A ne B diyerek ama ölçeğimizi ve görüşümüzü bu değerlendirme düzlemine çekerek ve ortaya koyduğumuz kıstas kalıpları içerisinde bir cevap verme zorunluluğunuz varmış gibi bir varsayımda bulunarak bir şey söylersek...Bu Keşif olurdu.. Neni de aynı ölçek basitliğinde..Matematiği insanlar keşf etti..Ve bu keşif her gün devam etmektedir.. Yarın yeni bir denklem yeni bir formüle ulaşabilirsiniz..Ama o formül bugünde orada durmaktadır..Fakat icat gibi zaten başka kalıp ve derecelerde ve alanlarda kullanımı olan bir sözcüğü getirip burada kullanırsanız zaten baştan çelişik mantık üslubu ile kendinizi bir sonuç bulma yoluna koymuş olursunuz..Yine aynı düzlemden yanıt verirsek bile..eğer matematik bir icat olsaydı muhtemelen bir bütün olurdu..yani tamamlanmış.Bu açıklamamın derinliğine ve ayrıntısına gitmeden izin verin size çok daha sığ ve yavan başka bir ifadede bulunayım.." Evrendeki şu durumu izah etmek için çok daha iyi yeni bir formül "keşfetmelisiniz""

• 0

Tamamen bir icattır. Çünkü gerçekte matematiksel modellerin hemen hiçbiri gerçeği tam olarak ifade etmezler. Hepsi bir modeldir, yaklaştırmadır. Bunu şuradan anlayabiliriz ki matematik denklemlerindem çıkan her sonuç gerçek olmaz mesela zamanı eksi bulursun ama bu olamaz. Ve aynı zamansa doğanın temeli matematikle iade edilmez mesela eylemsizlik ilkesinin matematiksel bir açıklaması yoktur olamaz sadece ifade ediliş şekli matematik içerir neden öyle olduğudur gerçek olan bu da ancak (tabi mümkünse) fizik ve felsefe ile anlaşılır.

• 0

Ekşi Sözlük'de matematik icat mı? Yoksa keşif mi? Başlığını gördüm ve incelerken bir yazarın ''Matematik ne keşiftir ne icattır,matematik kabulleniştir''cümlesini görünce üzerine çok düşündüğüm ama,tek bir kelimeyle açıklayamadığım o kelimeyi şans eseri yakaladım ''KABULLENİŞ''.
    Bunu anlamak insanın doğayla olan ilişkisini özetler nitelikte.Bu perspektif bu kabulleniş kelimesi bilimin de anlaşılmasına çok büyük katkı sağlıyor.Neyin bilim olmadığını öğrenmek bilimin ne olduğunu daha iyi kavramamızı sağlıyor kanaatimce.

• 0

Bu konuda kesin bir fikrim olmasa da, ben "ikisi de değil" demek yerine, "her ikisi de" demeyi tercih ediyorum... Kesintili olmayan ve parçaların kademeli bir şekilde bir araya gelmesiyle oluşan Evren'i inceledikçe, Evren'i oluşturan yapılar arasındaki ilişkiyi (matematiği) keşfediyoruz. Ancak bunu keşfederken, keşfin her parçasını bir araca dönüştürüyoruz. Bayram Tekin hocanın geçenlerdeki yazısında anlattığı gibi, ocağa düşen tuzun neden olduğu sarı alevi "kullanarak" atmosferi anlayabiliyoruz. Yıldızların nasıl çalıştığını anlayarak, reaktörler inşa edebiliyoruz. Bunu yaparken, başımız sıkıştığında, daha önceki keşifleri ihlal etmeksizin yeni ilişkiler "icat ediyoruz".

Yani matematik, kimi zaman gözlemin ürünü oluyor. Kimi zamansa parçaları sistemli olarak bir araya getirmemizin ürünü oluyor. İlk durumda keşfediyoruz, ikinci durumda icat ediyoruz.

Ben matematiğin Evren'in içsel bir özelliği olduğunu düşünmüyorum (fiziğin aksine, mesela). Ama Evren'in parçaları arasındaki ilişkinin sistemli olmasının da tesadüfen değil, kademeli değişimin bir ürünü olduğuna ve bu değişimin ifadesinin matematikle yapılabildiğini düşünüyorum.

"Kabulleniş", bunların hepsini karşılıyor mu bilemiyorum. O hissi vermiyor açıkçası; zira kabulleniş, sanki "doğru olduğundan emin değiliz de, öyle kabul ediyoruz" demek oluyor. Matematik için bunu söylemek doğru olmaz bence.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .