Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Sigara Nasıl Bırakılır? Sigara Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

0
Mart 2017 düzenlendi

Sigara nasıl bırakılır?

Sigarayı bırakmak çok kolaydır aslında fakat bir çok insan bunu başaramaz. İnsanların istemelerine rağmen sigarayı bırakamamalarının temel sebebi bilgisizliktir. Kardeşim önce bağımlısı olduğun bu meret hakkında önce bir güzel bilinçlenmen gerekiyor. Düşmanı iyice tanı taktiklerini iyice öğren ki ona karşı önlem alabilsin onunla savaşabilesin. Nikotin nedir neden bağımlılık yapar nasıl etkiler vesaire. Sigarayı bırakmak için öncellikle size bu konuda yazılmış en iyi kitap olan ''Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu'' isimli ALLEN CARR adlı yazara sahip kitabı tavsiye ediyorum. Bu kitabı internetten ücretsiz olarak indirip okuyabilirsiniz. Bende bu kitabı okudum ve burada yazacaklarım daha çok bu kitaptan öğrendiğim bilgilerin özetin olacak.

İnsan neden sigara içer?

Neden sigara içiyorsunuz bunu merak ettiniz mi? Bunun temel olarak iki sebebi var. Bunun şüphesiz en önemli sebebi nikotin bağımlılığı diğeri ise inandığımız bazı aldatmacalar. Bilhassa sigarayı bırakmak için bu nikotin mevzusunu iyice öğrenmemiz gerekir. Sigara isteği duyduğumuzda o tarif edilmez boşluk hissi kandaki nikotin oranının düşmesinden yani nikotin bağımlılığı sebep olmaktadır. Her sigara istediğiniz geldiğinde kendinize şuan nikotin oranı kanda düştü bu yüzden boşluk hissi yaşamaya başladım diyin. İnsanlar bu boşluk hissini genellikle bazı aldatmacalar ile kendilerince tanımlamışlar. Bu aldatmacalara birazdan değineceğim fakat öncelikle bu nikotin olayını öğrenelim.

Nikotin bağımlılığı nedir?

Nikotin bizi sigaraya bağlayan temel sebeptir ve insanlık tarihinde bilinen bütün uyuşturuculardan daha hızlı ve daha çok bağımlılık yapar. Nikotin kana en hızlı karışan uyuşturucudur! Sigara bağımlılığı bir çeşit uyuşturucu bağımlılığıdır. Sigara açıkça uyuşturucu ve aşırı derecede bağımlılık yapıcı bir madde olmasına rağmen kar oranı yüksek olduğu için tüm dünyada devlet eliyle pazarlanmakta ve insanları zehirlemektedir. İnsanlar uyuşturucu bağımlılığından korkarlar fakat sigaranın da bir uyuşturucudan farkı olduğunu bilmezler. Sigara içtiğinizde kanınıza nikotin alırsınız, sigaradan bir nefes aldığınız anda 6-7 saniye içerisinde nikotin kana karışır. Aradan geçen süre içerisinde bu kandaki nikotin oranı düşmeye başlar ve beyin komutu verir! ''Sigara Yak Nikotin Oranı Düşüyor'' Tabi vücudunuz bunu size sözle söyleyemediği için size bunu bir boşluk hissi olarak yansıtır ve sizde sigara içmeniz için tırmalamaya başlar. Ardından bir sigara yakıp tekrar vücuda nikotin verirsiniz ve boşluk hissi yani sigarasızlık duygusu bir sonraki sigara isteğine kadar tatmin edilir. Bu bu şekilde yıllarca sürer, vücudunuz nikotin ister siz verirsiniz siz nikotin verdikçe daha çok bağımlı olur daha çok ister yine verirsiniz. Sigara tiryakilerinin zamanla sigarayı arttırmasının sebebi diğer uyuşturucularda olduğu gibi vücudun nikotine karşı bağışıklık geliştirmesi ve az miktarda nikotinle tatmin olmaması ve daha fazlasını istemesidir.

Sigara İçirten Aldatmacalar

İnsanlar nikotin bağımlılığından bihaber kendilerince sigara içme sebepleri uydurdular. Bu sebepleri okuyunca size de tanıdık gelecekler.

''Kafam duruyor konsantrasyonum dağılıyor, sigara içince dikkatimi toplayabiliyorum.''

Sigara içmenin dikkat toplamanızı sağlaması gibi bir olumlu etkisi yoktur. Bu sadece içinizdeki nikotin özlemini bastırdığınız için olan bir yanılsamadır. Aksine bilim sigaranın dikkat bozukluğu yaptığını söylüyor. Eğer sigara içmeyen bir insan olsaydınız dikkatiniz daha yeni sigarasını içmiş bir kişiden daha fazla olacaktı.

''Sigarayı can sıkıntısından içiyorum''

Ya kardeşim geç bunları can sıkıntısından sigara içilmez. Sigara içenler boş bulduğu her anı sigara içmek için değerlendirmeye programlanmışlardır. Çünkü iş yerinde yada kapalı alanlarda sigara içemeyen bu kişiler boş anlarında hemen sigara sarılırlar. Can sıkıntısını giderecek çok fazla şey var. Kim canının sıkıntısı için günde 10lira verip üstüne birde zehirlenmek ister ki!

''Sigara içince rahatlıyorum,rahatlatıcı etkisi var'' ''Sigara stresimi alıyor''

Yok öyle bir şey sadece içinde nikotin canavarını bastırmandan dolayı duyulan bir rahatlama var. Bu rahatlama tıpkı dar ayakkabı giyip ayakkabıyı çıkardıktan sonraki rahatlama gibi anlamsız bir yanılsamadır. (Sigara stres ilişkinin detaylı anlatıldığı videoyu izlemek için buraya tıklayınız)

''Sigara sadece el alışkanlığıdır''

Sigarayı el alışkanlığı gibi görenlerde vardır. Yukarıda dediğim gibi kim bir el alışkanlığı için günde 10 lira verip üstüne kendisini birde zehirler ki ?

''Sigaranın tadı güzel''

Sigaranın tadı güzel değildir buda bir yanılsamadır. Bu yanılsama zamanla oluşmuştur. Sigara içtiğiniz ilk günleri hatırlayın muhtemelen öksürdünüz. Bu yine alkol bağımlılığında da bu şekildedir alkollü ürünlerin tadı güzel değildir ilk kez içen kimse beğenmez. Çünkü vücudunuz bunların besin değil zararlı bir şey olduğunu anladığı için size olumsuz sinyal verir. Tadı güzel değil içme der! ama siz inadına vücudunuzu zorlar kendinizi bağımlı hale getirirsiniz. Ayrıca tiryakiler sigaranın lezzetli olduğunu söylerler fakat sigaraları kalmadığı zaman kendi sevdikleri marka haricinde en dandik markayı bile red edemezler.

Sigarayı bırakmaktan alıkoyan bahaneler

''Sigarayı ara sıra içeceğim günde sadece 1-2 sigara içeceğim''

Olmaz sakın bu tuzağa düşme beynin seni kandırıyor. Bu imkansız bir şey, sigara bağımlılığın devam edecek ve sen az sigara içerek tüm gün sigara isteği ile boğuşup bunu dizginleyeceksin. ve eninde sonunda disiplinin bozulacak ve günde 1-2 paketlik rutine geri döneceksin.''Ama günde sadece 2-3 sigara içen ve bağımlı olmayan insanlar var'' Olabilir bu bir çeşit bozukluktur, her insanın yapısı bir olmadığı için her insanın sigaraya vermiş olduğu tepkide farklıdır. Bazı insanlar sigara içmelerine rağmen bağımlısı olmayabilirler bu tamamen biyolojik bir olay bu onların farklılığı. Çoğunluk ise bağımlı olur ve kendini 1-2 sigara ile uzun süre dizginleyemez eğer dizginlerse kendisine uzun süreli işkence yapmış olacaktır.

''Sigarayı bıraktım ara sıra pipo ve nargileye içmeye başladım''

Buda yanılsamadır bir şekilde dolaylı yollardan nikotin almaya devam ediyorsunuz.

Bıraktığımız sigara önemli bir şey mi?

Sigarayı bıraktıktan sonra hayatımız güzel olacak mı yoksa sürekli bir boşlukla mı yaşayacağız. Mesela maç izlerken bir yandan sigara içmek güzel oluyor bundan sonra her şeyi sigara olmadan kuru kuruya yaparak zevk alabilir miyim? ''

Bıraktığınız sigara tam anlamıyla hiç bir şeydir ve sigaraya biçmiş olduğunuz tüm roller yanılsamadır. Sigaradan kurtulduktan sonra sigarasız yaşamanın daha keyifli olduğunu anlayacaksınız. Artık herkes içerde sıcacık yerde otururken siz buz gibi dışarılarda sigara uğruna oturmayacaksınız. Eve giderken yada iş yerine giderken pakete ki sigaralarınızı sayıp acaba bu akşam yada bugün yeter mi? diye strese girmeyeceksiniz. Sağlığınız düzelecek kendinizi iyi hissedecek fiziksel ve zihinsel olarak daha güçlü olacaksınız. Sigaranın 1 tane bile faydası yoktur eğer fayda sayan biri varsa bilin ki bu yanılsamadır. Sigarayı bırakarak maddi olarak rahatlayacaksınız hatta maddi imkanlarınız genişleyecek ve buda hayat standartınızı yükseltecektir. Sigara parası ile kendinize bir hobi edinebilirsiniz mesela yada bir spor salonuna yazılabilirsiniz.

1.)Şimdi yapmanız gereken sigarayı bırakmak için kendinize söz verin ve kararınızı alın.

Dikkat: Sigarayı bırakacağınız için bunalıma gireceksiniz! ve bunalıma girdiğiniz için sevinin. Eğer bu bunalımdan korkarsanız sigarasızlık sizin kabusunuz olur. Bunalımı gülerek karşılayın onu hafife alın ve onunla dalga geçin.

2.)Sigarayı bırakma kararı aldığınızda ben sigarayı bırakma sürecindeyim demeyin! Ben sigarayı bırakmış sigara içmeyen bir insanım deyin. Bırakmaya çalışıyorum yada bırakıyorum demek inançsızlık göstergesidir ve daha kolay pes etmenize sebep olur. Son sigaranızı söndürdüğünüz de rahat rahat oh be ne güzel sigara içmeyen bir insanım artık daha sağlıklıyım, diğer insanlar keriz gibi sigara içiyor ben onlar gibi değilim diyin.

3.)Sigarayı bırakmak için bir tarih belirleyin. 1 ay sonra yada 15 gün sonra gibi. ve tarihi not alın ve o tarihe kadar her gün kendinize o tarihte sigarayı bırakacağınızı telkin edin.

4.) Sigara bırakma tarihiniz geldiği zaman son sigaranızı için ve sigaradan ömür boyu kurtulun.

5.) Kendinizi sigarayı bırakmaya tamamen hazır hissedene kadar sigarayı bırakmayın. yapılan başarısız denemeler güveninizi kırar bu yüzden tarih belirleyin ki bu süreç içerisinde inancınız güçlensin.

6.)Boşluk hissiyle mücadele etmek için özellikle sigara ile iyi gittiği yanılsaması olan içki,çay kahve gibi ürünlerden ilk 3 hafta uzak durun.

7.)Ağzınıza karanfil atmak yada fesleğen çiğnemek size bu süreçte yardımcı olacaktır.

8.)Sigarayı bırakmadan önce mutlaka yazının başında adını verdiğim kitabı okumuş olun.

9.)Sigarsızlık isteğinden korkmayın onunla oyun oynayın ve nikotin canavarı ile dalga geçin. Sigara isteğiniz geldiği zaman gülümseyin ve nikotin canavarından korkmayın. Acaba nasıl sabır edeceğim nasıl dayanacağım diye kendi kendinize düşünmeyin bu düşünce şekli yenilmeye başladığınızı gösterir.

10.) Nikotin bantları ve sakızları kullanmayın. Çünkü sigara bağımlılığı=nikotin bağımlılığıdır. Bu ürünler sigarayı bıraktırmaz ve sizi daha fazla sigara bağımlısı yapabilirler. Çünkü içerisinde sigaran bile daha fazla nikotin olduğu için sizin nikotin eşiğinizi yükseltirler tekrar sigaraya döndüğünüz zaman bu sefer daha çok isterseniz yada satılan nikotin sakızı ve bantların bağımlısı olursunuz.

11.) En güvenli yollardan biride kararınızı alıp doktora gitmektir. Çünkü sigara bir bağımlılıktır bir hastalıktır. Doktor desteği ile birlikte daha güçlü bir iradeniz olacak ve kesin çözüm sigaradan kurtulacaksınız. Doktorlar tiryakilik derecenizi ölçen testler uygularlar ve derecenize göre bu süreçte ilaç desteği de alabilirsiniz.

Etiketlendi:

Yorumlar

• 0

Öyle tahmin ediyorum ki sigarayı bırakma isteği içindesiniz. O zaman size kendi geliştirdiğim bakış açısıyla nasıl bıraktığımı anlatıcam . Belki buradan diğer ihtiyacı olanlara da ulaşıp fayda sağlarım diye umuyorum.

Öncelikle; Sorunu anlamanız gerekiyor. Şu anda iki bağımlılığı aynı anda kırmaya çalışıyorsunuz. Bariz olan kimyasal bağımlılığınız ve diğeri de davranışsal bağımlılığınız. Bunları sırtınızda taşıdığınız iki maymun olarak görebilirsiniz. Bu iki maymun sırtınızdayken birini indirmeye çalışsanız diğerinden kolayca kurtulamazsınız. Sorun da burada yatmaktadır. Kutunun dışında bir düşünce tarzı kullanarak bırakmak, ilaçsız, terapisiz, diyetsiz başara bilmenin tek yolu olarak görünmüştü bana. :)

Kimyasal bağımlılık kurtulması en zor olandır. Zira madde bağımlılığı davranışları bile yönetebilen güçlü bir faktör. Davranışlar ise sosyal ve bireysel etkenlerden dolayı sürekli tetikleniyor ve kısır döngü başlıyor. Bu döngüye bir çomak sokmak başarabileceğiniz ufak bir baş kaldırı olacak. Dönen bir bisiklet tekerini durdurmak zor ama içine bir sopa sokmayı başarmak kolaydır.

Sigarayı bırakmak için içmeye devam edeceksiniz. Yanlış duymadınız. Hiiiiç hız kesmeden hemde. :) Birisi size sigara uzattığında alın için. Canınız çektiğinde alın için. Alışkanlık maymununuzu tatmine devam edin. Sizden tek yapmanızı istediğim sadece içinize çekmekten vazgeçmeniz. Yani sigarayı puro gibi içeceksiniz. Burası çok önemli. Ciğerlerinize gitmeyen duman biraz olsun kaçacaktır yinede içeriye ama alışkanlığınız için beyninizdeki reseptörlere yeterince ulaşamıyacaktır. Siz ise her istediğinizde sigara içebilmenin rahatlığını sosyal davranışlarınızın devamlılığını el alışganlığınızın tatminini sağlayacaksınız.

Kimyasal alışkanlıkla ilgili en önemli konu beynin alışkanlık devam ettirilmediğinde zararlı maddeye karşı uyanışıdır. Siz içinize çekmeden içmeye devam ettikçe takriben 1 hafta ile 9 gün arasında sigaranın tadının iyice kötüleştiğini farkedeceksiniz. Aynı sigara içmeyen insanların bu kokudan nefret etmesi gibi. Kimyasal maymununuz ölünce ;) sırtınızdan düşecek. Diğer maymunsa bu manasız davranışa devam edemiyecek zira artık sadece tek maymunla savaşıyor olacaksınız ve buna iradeniz yetecek.Unutmayın ...şu anda iradenizin yetersiz olması madde bağımlısı olmanızdan kaynaklanıyor . Bunu aşma şansınız davranış bağımlılığınız ile birlikte çok zor, ama bu küçük değişikliği yapacak gücünüz halen var.

Kısır döngüyü şaşırtın ve sağlıklı bir yaşama geri dönün . Bazen başarısızlıklar olabilir. Geri dönüşler olabilir. Sırtınızdaki maymunları tanıdığınız sürece bunların sizi nasıl kontrol ettiğini daha iyi anlayacak ve 1 geri, 2 ileri derken sonunda bağımlılığınızdan kurtulacaksınız. Yılmayın . Sizin gibi ben dahil birçok kişi buna inanarak kendi iradesiyle bu bağımlılıktan başka maddeler kullanmadan, yerine başka alışkanlıklar koymadan kurtuldu.
    Başarılar diliyorum .

• 0

"Tüh sigarayı bıraktım" demeyin, "ohh sigaradan kurtuldum" deyin. Algıda değişiklik bu oluyor.

• 0

Sigara bırakıp da canı sigara içmek isteyenler için bir tavsiye okumuştum. Sigara içmek istediğinizde ayaklarınıza soğuk su tutun diyordu

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .