Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Alafranga (Klozet) tuvalet zararlı mı?

0
Mart 2017 düzenlendi

Alâfranga tuvalet insana zararlı boşaltım damarları sıkışmıyor gerek idrar gerek dışkı insan içinde kalıyor prostat gibi diğer hastalıklar oluşuyor deniyor, bu doğru mudur?
Alaturka tuvalet daha mı sağlıklı olandır?

Etiketlendi:

Yorumlar

 • 0

  Öncelikle söylemeliyim ki gördüğünüz alaturka tuvaletlerin bakımsız oluşu bütün alaturka tuvaletlerin bakımsız olacağı anlamına gelmez. Gerekli özen ve önem gösterilirse birçok şey doğru, düzgün kullanılabilir ve bırakılabilir. Bunun yanında, alafranga tuvaletlerin ne denli zararlı oldukları, alaturka tuvaletlerinse ne denli zararsız, tersine yararlı olduğu bilim yanınca tanıtlanmıştır. Doğru yol, yordam, yöntem bulunduktan sonra alaturka tuvaletten de başka bir yerden de gönül rahatlığıyla temiz ayrılabilirsiniz. Kaldı ki insanlar yüzyıllarca bu gereksinimlerini bu biçimde, çömelerek gidermişlerdir. Ve bu insanlar, şimdikilerden çok daha yakın temas durumunda oluyordu besinlerle; yalnızca besinlerle de değil kullanılan, tüketilen tüm şeylerle daha iç içeydi bu tuvaletleri kullanmış insanlar. Bütün şeylerde elleri vardı onların, bütün şeylerini kendileri yaparlardı. Ancak sizin dediklerinizi doğru sayarsak bu insanların böyle bir durumda çok sağlıksız olması gerekir. Tersine, bu insanlar bizden daha sağlıklıydı. Yansı ile gerçek başka şeylerdir. Siz günümüz yansısına bakarak düşünüyorsunuz, oysa bilimin tanıtladığı bir gerçek var günümüzde ve bu gerçek sizin dediklerinizle ters düşüyor.
  Demem o ki, eğer doğru yol, yordam, yöntemi kullanırsanız, tuvaletlerin de bakımını yaparsanız ne kişi, ne de kişinin yaptığı yemeği yiyen kişi bu durumdan dolayı sağlığından olur. Tüm şeylerin bir yöntemi vardır, -kimilerine gülünç gelecek belki ancak bu da bir gerçek- atalarımızdan gelen öğretilerimizi, gelenek, göreneklerimizi, yöntemlerimizi unutmamış, yitirmemiş olsak şu anda bu alaturka tuvalet üzerine olan düşünce böylesine uçuk gelmezdi. **Gerçekten de sağlıklı olan alaturka tuvalet kullanımıdır. ** Ancak günümüzde, ülkemizde hiçbir özen ve önem gösterilmeyen bu tuvaletler hem yanlış anlaşılmakta, hem de kullanım sayısını yitirmektedir. Kısacası alafranga tuvaletler sağlığa zararlıyken alaturka tuvaletler bizim sağlığımız için vardır.

 • 0

  Alaturkadaki duruş daha sağlıklı (doğada uzun süre kullandığımız yöntem), alafranganın da S-boruyla tesisat ve klozet ağzı arasında tuttuğu su, kokuyu engelliyor. Önerildiği gibi, basamak tarzı bir şeyin üzerinde durarak ikisinin avantajlarından aynı anda faydalanmak mümkün. Umumi tuvaletlerde basamak zor tabii, ancak alışkanlık farklılıkları nedeniyle iki alternatif kullanılmaya devam edilecektir. Alafranganın tepesine tüneyenini mi ararsın, kapağın üzerine çamaşır suyu dökeni mi.

 • 0

  Aralarında bilimsel anlamda bu kadar az fark olan teknoloji ve sistemlerde çok fazla kavgaya gerek yok. En fazla birkaç on dakika kullanılacak olan bir şeyde pozisyonun uzun vadede bile sağlığa dikkate değer bir etkisi olmayacaktır. Mutlaka her iki sistemin de artıları eksileri olacak ve bunlar, birbirlerine istatistiki olarak anlamlı bir üstünlük sağlayamayacaktır.

  Ancak bu istatistiki önemi bir kenara bırakacak olursak, alaturka tuvaletteki oturma tarzının bağırsakları düz tutması ve dışkı geçişini kolaylaştırması gibi rolleri olduğu daha önceki araştırmalarda gösterilmiş, hatta bu nedenle alafranga tuvaletlere ayak altlığı konması gerektiği gündeme getirilmişti.

 • 0

  Alaturka basürü tetikler, kabızlık halinde de bacaklardaki kan dolaşımını kötü etkiler, hatta uyuşukluk ve karıncaşmaya kadar gider. Artı hamilelerin son dönemlerinde alaturka tuvalet bariz tehlikeli.

 • 0

  AlaTURKA tuvalette idrarın sıçramaması mümkün değil, ama aLAFRANGA da sıçramaz ya da çok az sıçrar.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .