Merhaba, Yabancı!

Burada yeni gibi görünüyorsunuz. Eğer katılmak istiyorsanız düğmelerden birine tıklayınız.

Yüzük parmağı ve testosteron arasındaki ilişki

0
Mart 2017 düzenlendi

Yüzük parmağınız mı daha uzun yoksa işaret parmağınız mı?
Yüzük parmağının uzun olması testosteron(erkeklik hormonu) fazla olduğunu gösteriyor.
İşaret parmağının uzun olması ise bu hormonun azlığını hatta işaret parmağının aşırı uzun olması ise kadınsı hormonların yüksek olduğunu gösteriyor. Erkeğin işaret parmağının uzun olması eşcinsel olma ihtimalini artırıyormuş. Fakat tabi böyle bir kesinlik yok. Ama istatistik olarak bu parmak hesabı olayı bilimsel bir çalışma.

Yüzük parmağınız uzunsa
Erkeklik hormonunuz daha fazla.
Fiziksel gücünüz daha fazla, iyi bir sporcu olabilirsiniz.
Finansal yetenekleriniz daha fazla, iyi para kazanabilirsiniz.
Prostat riskiniz yüksek.
Otizm ve asperger sendromu olma riskiniz daha fazla.
Alkol bağımlısı olma ihtimaliniz daha fazla.
Daha fazla rekabetçi davranış.

İşaret parmağınız uzunsa
Kadınlık hormonunuz daha fazla.
Sperm sayınız az olabilir.(Erkekler için geçerli)
Kalp krizi geçirme ihitmaliniz daha fazla. (Bu madde sadece erkekler için geçerli)
Şizofreniye yatkınlığınız daha fazla.
Psikopati olma ihtimaliniz daha fazla. (Bu madde kadınsanız geçerli)
Sağ el kabiliyetiniz diğer insanlardan daha fazla.
Alkol bağımlısı olma ihtimaliniz daha az.
Prostat riskiniz daha az.
Fiziksel gücünüz daha az ve yine iş hayatında başarılı olma ihtimaliniz daha az.
Daha az rekabetçi davranış.

Arkadaşlar bu bilimsel çalışma sizde parmağınıza göre kendinizi değerlendirebilirsiniz. Çevremde bunu test ettim, herkesin parmaklarına bakıyorum. İyi huylu rekabetçi olmayan erkeklerde gerçekten işaret parmağı uzun oluyor. Ama erkeklerin genelinde yüzük parmağı uzun, kadınlarda parmaklar eşit yada işaret parmağı uzun olma ihtimali daha yüksek.

Yorumlar

• 0

Konuyla ilgili bir belgesel vardı, (cinsiyetin sırları, bbc) kadınsı derken gaylik veya vücut olarak daha küçük ya da zayıf yapıda olması değil de kadın beyninin ve erkek beyninin farkından bahsediyorlardı. Erkek beyni diye adlandırılan grup örneğin inşaat makinelerini kullanmayı daha hızlı öğrenebiliyorken kadın beyni grubu bir bebeğe daha iyi bakabiliyordu. Sadece erkekler için de geçerli değil, inşaat makinesini çok hızlı kullanabilen bir kadın da vardı, bebek bakımı sonrası ağlayan bebeği pışpışlamayı akıl edebilmiş erkek de vardı (diğerleri sadece bezi değiştirip bebekleri bırakmıştı.)

Bu arada yine izlediğim bir belgeselde bilim adamları test yapıyor gerçekten koşucularda ve sporcularda yüzük parmağı daha uzun oluyor. Hormonla alakası olduğuna dair bilimsel çalışmalar. Boş bir bilgi değil yani.

• 0
    Şubat 2017 düzenlendi

Aslında testosteron seviyesini belirleyen enzimle, parmak uzunluğunu belirleyen aynı olunca ortaya çıkan normal bir durum.
    Dawn sendromluların dış görünüşlerinin birbirine çok benzemesinin sebebi de benzer bir durum.

Bu araştırmayı doğrulayan bir kaç fotoğraf ekliyorum. Tamamen rastgele yaptığım aramalar sonucu hemen hemen **başarılı insanların yada saldırgan / rekabetçi / hırslı insanların yüzük parmağının uzun olduğunu gördüm. **

Adolf Hitlerin'de yüzük parmağı uzun.

Seri katil ted bundy'in yüzük parmağı uzun. **

**Norveçli ırkçı seri katilin yine yüzük parmağı uzun

Seri katil Albert de salvo'nun parmakları eşit görünüyor.

Recep Tayyip Erdoğan'ın birbirine çok yakın olmakla birlikte yüzük uzun görünüyor.

Obama'nında yüzük uzun

• 0

Ben de kolay sinirlenmemi genetik zannedip daha ılımlı olmaya çalışıyordum. Meğer hep testosteronmuş.
    İnsanların çoğunda bu tutuyor fakat hepsinde değil.

• 0

Nazilerde benzer uygulamalar yapmıştı. İnsan uzuvları ile ilgili yapılan çalışmalarda çok dikkatli bir dil seçilmeli. Kesin ifadelerden kaçınılmalı. Araştırma sonuçlarında birbirine oldukça yakın oranlar var ve muhtemelen standart sapmaları yüksek. Bilimsel olarak kabul edilmesi için farklı zamanlarda ve farklı bölgelerde tekrarlanması gerekir. Bir ilişki tespit edilse bile cinsel eğilimi belirleyen diğer faktörlere oranla yine etkisiz kabul edilebilir. Yani endişelenmenize gerek yok.

• 0

Bilimsel kaynaklar var hepsini okudum inceledim. Olay doğru, fakat buradan ''işaret parmağı uzun olanlar eşcinseldir'' gibi yargı çıkarmak doğru değil. Benim erkek olarak işaret parmağım uzun. Sporda başarısızım okul zamanı koşularda son sıralarda koşardım. 5-6 yıl vücut geliştirme yaptım gelişemedim.(Geliştim ama verdiğim emeğe oranla az geliştim) Yine rekabetçi davranışlarım yok, ve iş hayatında başarısızım. Bunlar araştırmayı doğruluyor, yani kadınsı bir beyine sahip olma ihtimalim var.Tipimde erkeksi değil, sivri hatlarım yok.
    Araştırmada uyuz olduğum kısım bize hiç + özellik vermemişler. İnsan bizimde bir kaç iyi yönümüzü bulur oraya yazardı.
    Bence zekada biz daha iyiyiz.

• 0

Erkeklik yada cinsi belirlediğini bilmiyorum ama testosteron fazla alırsanız anne karnında sizinde vücudunuz fazla testosteron üretiyor ve testesteron hormonu ciğerleri genişletiği için iyi bir koşucu olabilirsiniz. Genelikle yapılan çalışmalarda yüzük parmağı uzun atletler çok başarılı oluyorlar.

• 0
    Şubat 2017 düzenlendi

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Parmak_oranı

Oranın 1e yaklaştıkça androjen maruziyeti artmakta, 0a yaklaştıkça da düşmekte olduğu söylüyor. 2D(başparmağının)/4D(yüzük parmağına) oranı erkeklerde 0.029 sapma payı ile ortalama 0.947,
    kadınlarda ise 0.026 sapma payı ile ortalama 0.965 olduğu belirtilmiş.

• 0

Bu durumun "kadınsı bir erkek", "erkeksi bir kadın" gibi söylemlerle alakası yok. Evet bu durum bizim anne karnında ne kadar testesterona maruz kaldığımızla ilişkili ancak bu sizin düşündüğünüz gibi "cinsel kimlikle" alakalı değil. Bu durum yalnızca beynin cinsiyeti için geçerlidir. Beynin cinsiyeti de bizim beynimizin hangi yarım küresini daha baskın kullandığımız, ya da ikisini aynı baskınlıkla kullandığımız vb. durumlarla alakalıdır. Daha detaylı bilgi için "Kadın Beyni Erkek Beyni" kitabını da okuyabilirsiniz.

Bilimsel anlamda zaten erkeksilik ya da kadınsılık diye bir durum yok. O halk algısı için uydurulmuş bir tabir.
    Ancak testosteron seviyesi yüksek kadınların kemiklerinin hemcinslerinden daha sağlam, bağ dokularının daha kuvvetli, acı eşiklerinin de çok daha yüksek olduğu için fiziksel aktivitelere hem cinslerinden daha dayanıklı olduğu bilinmektedir.
    Tam tersi erkekler için de geçerlidir.

• 0

Yüzük parmağı daha uzun olan insanların sayısal zekası daha çok gelişmiştir ve mantık yürütme konusunda başarılıdırlar. İşaret parmağı uzun olanlar ise daha çok entellektüel konulara ilgi gösterirler ve iyi konuşmacı olurlar.

Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .